Rozhodnutí o nové nemocnici prověří další posudek

Vizualizace nové nemocnice Zlínského kraje

Zlínský kraj vybírá firmu, která udělá další posudek na plánovou krajskou nemocnici ve Zlíně-Malenovicích. Posudek by měl být hotový do června, kdy by měli zastupitelé o nemocnici rozhodovat. Cena posudku by měla podle hejtmana Jiřího Čunka být kolem 100 000 korun.

„Oslovili jsme čtyři firmy, které nám daly nabídky a z nich se vybere jedna,“ uvedl hejtman. Zastupitelé by měli jednat 17. června, posudek by měli mít k dispozici minimálně týden před tím, aby jej projednali ve výborech. Posudek bude podle hejtmana hodnotit, zda byla při tvorbě investičního záměru použita správná metodika a jsou správné výpočty.

Nová nemocnice by měla být hotová za šest let a měla by stát osm miliard korun. Podle Čunka je to výhodnější než za deset miliard korun rekonstruovat a dostavovat areál Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně, což by trvalo asi 12 let.

Zastupitelé o nemocnici jednali začátkem dubna, ani po několikahodinové debatě však o výstavbě nerozhodli a bod odložili. Koalice byla rozdělená. Nové nemocnici vyjádřili podporu lidovci a hnutí STAN, podporu nevyloučila opoziční SPD. Zástupci koaličního hnutí ANO a ODS však měli k projektu výtky. Čunek poté koaličním partnerům i opozici slíbil další informace, zejména kolik by stály první dvě etapy obnovy současné nemocnice a jaký by to mělo dopad na její chod. Slíbil i oponentní posudek.

Hejtmanství již nechalo vypracovat jeden posudek, a to Fakultou managementu a ekonomiky zlínské univerzity. Hlavním požadavkem bylo srovnání dvou variant, tedy rekonstrukce a dostavby současného areálu nemocnice a výstavby nemocnice v Malenovicích. Podle některých opozičních zastupitelů posudek nesplnil svůj účel, hodnotil jen postup přípravného výboru, nikoli investiční záměr jako takový včetně jeho rizik, a kraj nemá zájem o nezávislé posouzení investice. Investiční záměr nebyl v době prvního posudku ještě hotový.

Kraj chce na novou nemocnici dát čtyři miliardy, nemocnice miliardu a na tři miliardy si chce kraj vzít úvěr. Chce ho asi po 200 milionech korun ročně splácet z nájmu, který bude nemocnice platit kraji. Kraj usiluje o to, aby byl projekt zařazen do Národního investičního plánu. Podle Čunka byla nemocnice do plánu zařazena, nejsou však ještě známy jeho podmínky.

Někteří zastupitelé již dříve uvedli, že se obávají zadlužení kraje, nečekaných problémů i dopadu na další krajské nemocnice. Projekt považují za uspěchaný a nemají dostatek informací o jeho ekonomické stránce.