Rumburk schválil sedmimilionovou dotaci pro Lužickou nemocnici

Lužická nemocnice a poliklinika a. s.

Zastupitelé Rumburku na Děčínsku schválili sedmimilionovou dotaci pro Lužickou nemocnici na zajištění zdravotnického provozu. Informovalo o tom město na svém webu. Nemocnice je v insolvenci, v pondělí skončí termín pro přihlášení pohledávek.

O finanční pomoc požádala město insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová. Někteří zastupitelé byli na pochybách, zda je požadovaná finanční výpomoc v souladu s právními předpisy. Právní poradce města Narcis Tomášek zastupitele ujistil, že jde o podporu veřejného zájmu. „Nakonec se většina zastupitelů shodla na tom, že za schválenou dotaci si vlastně kupujeme čas na řešení situace s nemocnicí a vstřícným krokem dáme odpovědným subjektům možnost situaci vyřešit v potřebném časovém horizontu,“ uvedlo město.

Schválení dotace je podle radnice zároveň vyjádřením podpory všem zaměstnancům, kteří by jinak v brzké době přišli o práci kvůli uzavření nemocnice.

Budoucnost zařízení, které zajišťuje zdravotní péči pro zhruba 55.000 obyvatel Šluknovského výběžku, budou řešit věřitelé na schůzi naplánované na listopad.

O úpadku rozhodl soud v srpnu. Město Rumburk, jediný vlastník zadlužené nemocnice, vyjednávalo s Krajskou zdravotní o převzetí péče. Krajská zdravotní byla připravena nemocnici převzít a zajistit péči za podmínky, že Rumburk uhradí ztráty z loňského a letošního roku. Město ale žádalo nejprve garance zachování péče. Žádná dohoda tak nebyla uzavřena.

Loňská ztráta zařízení dosáhla 52 milionů, na konci května už hospodaření nemocnice vykazovalo ztrátu dalších 18 milionů korun. Podle seznamu závazků navíc dluží nemocnice dalších bezmála 40 milionů korun dodavatelům a pojišťovnám.

Kromě finančních problémů řeší nemocnice i nedostatek personálu. Na svém webu nyní inzeruje nabídky pracovního poměru. Hledá například primáře na chirurgické a interní oddělení, fyzioterapeuta, lékaře na plicní ambulanci či sanitáře.

ČTK