Rusko má novou vakcínu na covid-19. Je určena pro zvířata

Domácí mazlíčci. Zdroj: Pixabay

Rusko zaregistrovalo vakcínu proti covidu-19, která je určená pro zvířata. Očkovací látku nazvanou Karnivak-Kov vyvinuli vědci Federální veterinární a fytosanitární služby Rosselchoznadzor, informovala agentura TASS. Podle Rosselchoznadzoru je to první a zatím jediný preparát na světě, jenž má ochránit před nemocí z koronaviru SARS-CoV-2 zvířata.

„Výsledky výzkumu nám umožňují učinit závěr, že vakcína je bezpečná a má vysokou schopnost navodit imunitní reakci, jelikož u všech testovaných a očkovaných zvířat se vyvinuly protilátky na nový koronavirus,“ prohlásil zástupce šéfa Rosselchoznadzoru Konstantin Savenkov a dodal, že vědci nyní zkoumají, jak dlouhou má vakcína účinnost. „V současnosti se odhaduje, že je to nejméně šest měsíců,“ uvedl. Ruští vědci se zároveň domnívají, že očkování touto vakcínou může zabránit mutaci viru.

Dvě dávky, prodleva 21 dní

Klinické testy podle Savenkova začaly loni v říjnu a výzkumníci preparát zkoušeli na psech, kočkách, liškách, norcích a dalších zvířatech. Očkování domácích zvířat má přijít Rusy na zhruba 500 rublů (zhruba 150 korun). „Očkování se odehrává ve dvou fázích s intervalem 21 dní. To se provádí za účelem posílení imunitní reakce. Tu vidíme už po první dávce,“ uvedla poradkyně ředitele Rosselchoznadzoru Julija Melanová s tím, že dvě dávky by měly stát kolem 588 rublů (přes 170 korun).

O vakcínu podle Savenkova projevily zájem už firmy zabývající se chovem zvířat z některých dalších zemí, například z Řecka, Polska, Rakouska, Spojených států, Kanady nebo Singapuru.

Problémoví norci

Případy koronaviru u zvířat ohlásila během pandemie covidu-19 řada zemí. Loni například šíření nákazy u norků zaznamenaly Dánsko či Nizozemsko, které z obav z přenosu infekce na lidi vybily celé chovy těchto zvířat. V Rusku podle Savenkova zaznamenali dva případy nákazy koronavirem SARS-CoV-2 u koček.

Melanová dnes zároveň prohlásila, že není zapotřebí plošné očkování domácích zvířat. „Riziko, že se lidé infikují covidem-19 od zvířat, je ve skutečnosti nepatrné a nebyl zaregistrován žádný oficiální a vědecky potvrzený případ,“ citovala ji agentura TASS. Rosselchoznadzor nicméně nadále monitoruje ruské kožešinové farmy. „V případě, že se hrozba objeví v kožešinovém sektoru, nebo nějakém jiném, budeme mít dostatečné zdroje, abychom ji eliminovali, a to včetně vakcinace,“ uvedla.

Rusko dosud vyvinulo tři vakcíny proti covidu-19 pro lidi, nicméně jeho národní očkovací program zaostává a v zemi je rozšířená skepse vůči ruským očkovacím preparátům, podotkl server The Moscow Times. Zdravotníci v Rusku, kde žije přibližně 146 milionů obyvatel, od ledna podali alespoň jednu dávku vakcíny šesti milionům lidem, z nichž čtyři miliony dostaly dvě dávky, napsala v neděli agentura TASS. V boji proti koronaviru země používá ruské vakcíny Sputnik V a EpivakKorona. Nově se má začít očkovat také ruským preparátem KoviVak.

ČTK, vlb