Růst odměn pro lékaře a sestry v lůžkové péči se letos pravděpodobně zpomalí

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Odměny lékařů a sester pracujících v akutní lůžkové péči by letos mohly vzrůst meziročně o dvě až čtyři procenta, odhaduje Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Platy lékařů a sester v ostatní lůžkové péči podle statistiků stoupnou meziročně nejvýše o procento.

V obou případech by šlo o podstatně mírnější tempo než loni. Odhad ÚZIS ale nepočítá s dalším zvyšováním odměn v důsledku epidemie covidu-19, který může reálné výsledky významně ovlivnit, jak tomu bylo v loňském roce.

Lékaři působící v lůžkové péči loni brali v průměru 92 099 korun hrubého měsíčně, zhruba o 12 procent více než v roce 2019. Lépe na tom byli lékaři v akutní lůžkové péči, kteří pobírali 92 469 korun měsíčně, zatímco jejich kolegové v ostatní lůžkové péči 85 195 Kč. V obou případech byly příjmy výrazně vyšší než průměrná hrubá mzda, která byla v té době v České republice přibližně 35 600 korun.

„Zjištěný růst odměn od roku 2019 pokračuje v trendu z předchozího období a samozřejmě se do něj promítají odměny související s covidem-19,“ uvádí ÚZIS. Rovněž upozorňuje na to, že růst platů a mezd lékařů byl provázen rizikově vysokým podílem přesčasové práce, zejména v akutní lůžkové péči.

Lépe se mají i sestry

Významný nárůst příjmu loni zaznamenaly také zdravotní sestry. Mzdy sester v akutní lůžkové péči stouply meziročně o 19 procent na průměrných 51 976 korun měsíčně před zdaněním. Sestry působící v ostatní lůžkové péči braly v průměru 48 610 Kč hrubého, o devět procent více než v roce 2019. Stejně jako v případě lékařů lůžkové péče byly i příjmy sester v loňském roce významně ovlivněny mimořádnými odměnami v souvislosti s epidemií covidu-19.

Navzdory výraznému nárůstu odměn nemají nemocnice stále dostatek zdravotních sester. Scházejí zejména v akutní lůžkové péči. „Nicméně rok 2020 je dalším rokem, ve kterém kapacita sester v lůžkové péči významně vzrostla,“ konstatuje ÚZIS.

Pro letošní rok zdravotničtí statistici počítají s nižším tempem růstu platů a mezd v lůžkové péči. Velkou neznámou je ale vývoj epidemie onemocnění covid-19, který může konečná čísla významně změnit.

Podle predikce ÚZIS, která pro letošek nepočítá s dalším zvyšováním odměn zdravotníků kvůli covidu, by si lékaři a sestry v akutní lůžkové péči mohli letos polepšit meziročně o dvě až čtyři procenta. Průměrný hrubý plat lékařů by tak byl přibližně 94 tisíc Kč měsíčně a sester asi 53 tisíc Kč.

V neakutní lůžkové péči bude podle predikce ÚZIS letošní růst odměn pomalejší. Lékaři i sestry by si meziročně měli polepšit maximálně o procento na průměrných 85 tisíc Kč, respektive na 49 tisíc Kč.

ČTK, vlb