Ruští kněží bojují proti alkoholismu litím svěcené vody z letadla

V boji proti alkoholismu sáhli ruští pravoslavní kněží po nezvyklé metodě. U příležitosti takzvaného Dne střízlivosti vylili na město Tver z malého letadla 70 litrů svěcené vody. S odvoláním na ruská média o tom informovala agentura DPA. Tverský metropolita Savva spolu s otcem Alexandrem vylévali vodu ze zlatého kalichu otevřeným otvorem v letounu, který kroužil nad městem ve výšce 300 metrů.

Obyvatelům Tveru má toto snažení pomoci vystřízlivět a už nikdy nesáhnout po lahvi, sdělili novinářům po přistání. Akci provádějí už od roku 2006 a doufají, že přinese úspěch.

Skeptiky se odradit nenechali. „Čemu se smějete? Tomu, že se snažíme pomoci lidem zbavit se nemoci? Tomu, že hlásáme, aby lidé přestali konzumovat alkohol a drogy a neoddávali se smilstvu? To je směšné?“ odpověděl otec Alexandr přítomným, kteří dali najevo pochybnosti, zda má jejich úsilí nějaký smysl.

V mnoha ruských městech se každý rok 11. září slaví z popudu církve takzvaný Den střízlivosti, který má obyvatelstvo upozornit na nebezpečí konzumace alkoholu.

V Rusku umírají každoročně tisíce lidí v důsledku nadměrného pití alkoholu. Podle oficiálních statistik je alkoholismus v Rusku čím dál častější příčinou úmrtí. Letos už zemřelo 4300 lidí, což je o 17 procent více než v loňském roce.

Podle serveru Info24 nebyla akce v Tveru první, kdy se v Rusku lila ze vzduchu svěcená voda. K neortodoxnímu postupu přistoupil v Altajském kraji na Sibiři také kněz, který z vrtulníku kropil tamní tajgu ve snaze uchránit ji od hrozících požárů.