Rychlotesty na covid-19 zůstanou lékařům pro testování zájemců

Foto: reprofoto ČT

Přes 709 tisíc kusů rychlotestů na covid-19, které zjišťují protilátky, zůstanou lékařům pro testování zájemců. Mohou být také do budoucna využity pro různé další populační studie. Testy z kapky krve zjistí, zda testovaný nemoc prodělal. Používaly se pro dubnovou studii zjištění imunity v populaci.

„Testy budou ponechány v ordinacích praktických lékařů s možností využití pro testování zájemců. Rychlotesty se mohou i nadále používat pro screening jedinců s prodělanou nemocí a monitorování imunity vůči viru na populační úrovni,“ uvedla Jitka Nováčková z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Praktičtí lékaři používali do 22. dubna do 25. května na ukončování karantény lidem, kteří sice byli s někým nakaženým v kontaktu nebo třeba přijeli ze zahraničí, ale nemoc se u nich neprojevila.

Od 25. května se karanténa ukončuje testem PCR z výtěru z nosohltanu, který zpracovávají laboratoře. Praktici nemusí sami testovat, ale pošlou člověka v karanténě na test na odběrové místo nebo za ním přijede sanitkou vyšetřovací tým.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) změnu umožnila dobrá epidemická situace a současná menší vytíženost laboratoří. Rychlotesty mají omezenou trvanlivost, vydrží podle různých výrobců od šesti měsíců do dvou let. Někteří odborníci testy zpochybňovali, nejsou podle nich přesné.

Všechny rychlotesty, které byly pro ČR objednány, byly podle ministerstva distribuovány do krajů. Podle údajů na webu resortu bylo více než 133 tisíc určeno pro použití v Praze, 97 tisíc v Olomouckém kraji, kde byly na začátku epidemie uzavřené obce na Litovelsku, a 67 tisíc v Moravskoslezském kraji. Naopak nejméně testů šlo do Zlínského a Libereckého kraje, kde bylo celkem 202 případů.

Rychlotesty byly použity pro otestování téměř 27 tisíc účastníků studie kolektivní imunity, kde byli od 23. dubna zjišťovány protilátky proti nemoci covid-19 u dobrovolníků v Praze, Brně, Litoměřicích a v dříve uzavřených regionech Olomoucka a vzorku osloveného Českým statistickým úřadem a Sociologickým ústavem Akademie věd ČR. Ani v nejvíce zatížených lokalitách nedosahuje podle předběžných výsledků podíl nakažených hodnoty pěti procent testovaných. Nízký podíl lidí s protilátkami organizátoři studie očekávali.

ČTK, JŠ