S naplněním nemocnic už nepočítají ani nejčernější scénáře, uklidňuje Dušek

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky, FOTO: Reprofoto ČT24

Ani rizikové scénáře vývoje epidemie covidu-19 nepředpokládají podle zdravotnických statistiků znovunaplnění nemocnic. Důvodem je vysoká proočkovanost seniorů, kteří jako nejrizikovější tvořili skoro tři čtvrtiny hospitalizovaných, řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Nyní je v nemocnicích 740 lidí s covidem, nejméně za posledních osm měsíců. V těžkém stavu je 133 z nich. Pacienti s covidem už podle Duška přestávají limitovat poskytování běžné nemocniční péče. Kolem poloviny června by měla být zátěž v nemocnicích velmi nízká, nově hospitalizovaných budou jen jednotky. Teď nemocnice přijímají kolem 30 lidí s covidem denně, necelá pětina má vážný průběh nemoci.

„Máme i scénáře, které pracují s nějakým rizikovým vývojem po rozvolňování, ale ani tam není vidět potenciál zásahu do nemocnic díky proočkování vysoce seniorních kategorií obyvatel,“ uvedl. Podle něj se ale už od zmírňování po Velikonocích žádné zhoršení neprojevuje.

Jedna třetina z nakažených seniorů má vysokou pravděpodobnost, že se dostanou s vážným průběhem do nemocnice. Za týden se pozitivita prokázala zhruba u 600 z nich a jejich počty díky očkování klesají ještě víc než u celé populace. Nových případů celkově ubývá o 25 procent až 30 procent každý týden.

„V současné době vidíme, že epidemie silně brzdí. Nevidíme žádné zakolísání nebo nárůst. Platí to pro všechny regiony,“ dodal Dušek. Rozdíly mezi kraji, které byly ještě začátkem května poměrně velké, se tak postupně snižují. V současné době je více než polovina krajů pod hranicí 50 nových případů za týden na 100 tisíc obyvatel.

Do konce prvního červnového týdne by se podle Duška Česko mělo dostat na týdenní počet 25 na 100 tisíc obyvatel. Nové případy tak půjde stoprocentně kontrolovat v jednotlivých ohniscích a trasovat. „Až do léta budeme efektivně brzdit,“ dodal. Současné reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších osob, které se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, je 0,7 až 0,8.

ČTK, vlb