S vážnou chřipkou letos skončilo v nemocnici přes 600 lidí

S vážnou chřipkou letos skončilo na odděleních intenzivní péče v nemocnicích do minulého pátku 617 lidí. Téměř třetina z nich nemoci podlehla. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav. Čísla jsou mírně nižší než v předchozím roce, před dvěma lety ale byly téměř poloviční. Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí.

Počty hospitalizovaných jsou podle odborníků řádově nižší než počty úmrtí, která lze s chřipkou spojit. Evidují se jen pacienti, kteří zemřou v nemocnici, ostatní statistika nezjistí. „Ve vyspělé zemi je chřipka jediným infekčním onemocněním, které se projeví na datech celkové úmrtnosti. Jde rozhodně o předčasná úmrtí,“ řekl k tomu před začátkem letošní chřipkové sezony vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Chřipková sezona letos skončila už na začátku března, obvykle trvá déle. Plošná epidemie pokračuje ve Skandinávii, Dánsku, Německu a Nizozemsku a na jihu kontinentu ve Slovinsku a Řecku.

Loni skončilo v Česku do druhého dubnového týdne v nemocnicích na odděleních anesteziologicko-resuscitačních nebo jednotkách intenzivní péče 644 nemocných, z nichž 190 komplikacím chřipky podlehlo. Podle SZÚ bylo 180 z nich starších 60 let.

Právě seniorům, chronickým pacientům a dalším oslabeným lékaři doporučují očkování. Je třeba ho opakovat každý podzim, protože vakcionologové vyrobí očkovací látku podle odhadovaných podtypů chřipky, které budou v populaci tu zimu kolovat.

Počet hospitalizací a úmrtí v souvisosti s chřipkou:

Rok2019 (do 12.4.)2018 (do 13.4.)2017 (do 3.4.)
Počet hospitalizovaných617644321
z nich zemřelo190225108

zdroj: SZÚ, ČTK