S vodními záchranáři u lipenské přehrady slouží 15. rokem rakouští kolegové

 S českými vodními záchranáři u lipenské přehrady slouží přes léto 15. rokem jejich rakouští kolegové. Jsou členy posádky v Dolní Vltavici na Českokrumlovsku. Důvodem je to, že u lipenské přehrady se přes léto rekreuje velký počet německy mluvících turistů.

„Dlouhodobě s kolegy z Rakouska spolupracujeme, jezdíme k nim i na různá cvičení nebo jiné akce. Především v letních měsících zde bývá řada hostů z Rakouska nebo Německa. Proto je výhodou, že s námi kolegové z Rakouska slouží. Navíc je i přínosem, že si vyzkoušíme spolupráci při reálných případech,“ uvedl Bukáček.

Loni měli záchranáři v Dolní Vltavici 54 zásahů, z toho 38 připadalo na letní měsíce. Ošetřili a poskytli pomoc 183 lidem, z nichž bylo podle Bukáčka 32 v přímém ohrožení života. Loni šlo například o záchranu posádky z převrácené dračí lodi a její vyhledávání a vyzvednutí. Záchranáři zasahují i na souši, ošetřili například malé dítě, které proběhlo skleněnou výplní dveří a mělo četné řezné rány. „K nejčastějším zásahům ale tradičně patří uvíznuté a převrácené plachetnice,“ řekl Bukáček. Minulý rok patřil z pohledu záchranářů spíše k těm klidným. „Počet zásahů byl nižší než v předchozích letech,“ uvedl Bukáček.

Na stanici vodních záchranářů v Dolní Vltavici se přes léto střídá zhruba 50 dobrovolníků. Mimo hlavní sezonu například v zimě dohlížejí na provoz na bruslařské dráze na lipenské přehradě. Kromě toho zabezpečují zdravotní a záchranný dozor především při sportovních akcích. Loni dohlíželi například na mezinárodní akce, jako je například veteránská rallye SouthBohemia Classic, závod terénního triatlonu X-Terra a Sport Festival Lipno.