Sbírka na podporu hospice na Svatém Kopečku vynesla přes půl milionu korun

A stack of coins with a financial chart behind.

Sbírka na hospic na Svatém Kopečku u Olomouce, do které přispívali lidé na výzvu olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka, vynesla přes půl milionu korun. S podporou hospice se na věřící obrátil arcibiskup v březnu v souvislosti s nadcházejícím uvedením do úřadu, které se uskutečnilo 13. dubna v katedrále svatého Václava. Charitní hospic na Svatém Kopečku byl založen v roce 2002, poskytuje za rok péči zhruba 280 klientům. Výtěžek využije zařízení na zdravotní pomůcky i na provoz domácího hospice.

Více než měsíc trvající sbírka nakonec vynesla zhruba 518.000 korun. „Přímo v katedrále v den slavnosti 13. dubna lidé přispěli téměř 87.000 korunami v hotovosti nebo prostřednictvím platebního terminálu, dalších 20.000 korun předali lidé přímo arcibiskupu Nuzíkovi a 59.000 zaslala jeho rodná farnost Strání ze sbírky konané při arcibiskupově návštěvě týden po inauguraci. Na účtu olomouckého arcibiskupství se vedle toho na zmíněný účel sešlo v průběhu dubna dalších více než 353.000 korun,“ uvedl mluvčí.

Všechny prostředky budou nyní předány vedení Hospice na Svatém Kopečku. „Tento vzácný dar pomůže zajistit potřebný provoz nově se rozvíjející služby domácího hospice, který od roku 2023 poskytujeme. Díky této podpoře bude také možné zakoupit lehátkový pojízdný zvedák, který umožní nepohyblivým klientům pohodlný přesun do vany a sprchy,“ říká ředitelka hospice Marta Šťastná.

Štědrost dárců arcibiskupa Nuzíka, který ke sbírce před svým uvedením do úřadu vyzval, překvapila. „Jsem rád, že se zapojilo tolik dobrých lidí, kteří nezapomněli na trpící a na ty, kdo o ně pečují. Projev jejich štědrosti tu v podobě hospicové služby může zůstat jako trvalá připomínka velikého dne naší arcidiecéze a usnadnit práci těm, kdo nabízejí útěchu lidem stojícím na konci života. Všem dárcům děkuji a pamatuji na ně v modlitbě,“ uvedl arcibiskup.

Hospic na Svatém Kopečku poskytuje pomoc od roku 2002. Jeho kapacita je 30 lůžek v převážně jednolůžkových pokojích, od loňského roku hospic poskytuje i Domácí hospicovou péči CARITAS v Olomouckém kraji.

V pořadí 15. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Josef Nuzík byl uveden v polovině dubna do úřadu během mše v katedrále sv. Václava, inauguraci podle organizátorů přihlížely zhruba 2000 věřících, v jejím okolí obřad sledovalo na obrazovkách 1500 lidí.