Sbírka proti rakovině se letos zaměří na prevenci nádorů prsu

Tématy letošní sbírky proti rakovině jsou prevence rakoviny prsu a screeningové programy. Téměř 15.000 dobrovolníků bude ve středu 15. května nabízet v rámci sbírky žluté květiny s růžovou stužkou. Jejich koupí mohou lidé přispět do 28. ročníku Českého dne proti rakovině. Liga proti rakovině Praha o tom dnes informovala na tiskové konferenci. Smyslem sbírkové akce je kromě získání peněz na podporu výzkumu rakoviny či zlepšení kvality života onkologických pacientů také informovat veřejnost o vybraných nádorových nemocech.

V České republice jsou dlouhodobě zavedeny screeningové programy rakoviny prsu, děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku. Za více než 20 let bylo provedeno více než 11 milionů mamografických screeningů, při kterých bylo odhaleno téměř 62.000 nádorů prsu a většinou v dobře léčitelném stádiu. Od zavedení programu sleduje Liga proti rakovině pokles úmrtnosti o více než 30 procent. Podobně příznivé výsledky pozorují taktéž u kolorektálního karcinomu a karcinomu děložního hrdla.

„K apelu na ženy, aby využívaly možnosti mamografického screeningu nás vede skutečnost, že časné záchyty rakoviny prsu umožňují méně náročnou léčbu a vyšší pravděpodobnost úplného vyléčení. Rádi bychom oslovili alespoň část z těch žen, které se zatím do screeningu nezapojili vůbec. Je škoda, že možnosti našeho zdravotnictví zůstávají u části občanů nevyužity,“ uvedla onkoložka Michaela Fridrichová a předsedkyně Ligy proti rakovině Praha. Podle dat v roce 2021 bylo diagnostikováno 8276 nových onemocnění rakovinou prsu, tentýž rok na toto onemocnění zemřelo 1786 žen.

Novinkou v roce 2024 v prevenci nádorových onemocnění je program časného záchytu karcinomu prostaty, který je založen na jednoduchém vyšetření z krve. „Další novinkou je možnost využít nízkodávkové CT, které umí odhalit rakovinu plic včas a je ručeno pro bývalé a současné kuřáky, kteří jsou nejrizikovější skupinou pro vznik tohoto nádoru. Nabízí ho pneumologové i praktičtí lékaři,“ řekla Marcela Koudelková z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.

V den sbírky budou v Praze na Můstku centrem žluté stany, kam si zájemci mohou přijít pro květiny se stuhou, ale zároveň v odpoledních hodinách budou moci u dermatologa a onkologa prokonzultovat a nechat si prohlédnout znaménka jako prevenci kožních nádorů.

Každý dárce, který přispěje do sbírky alespoň 20 korunami, dostane kromě žlutého květu měsíčku lékařského také informační letáček. V něm se dozví o prevenci uvedených onemocnění a jejich příznacích, které by měly být impulzem k návštěvě lékaře. Novinkou je také možnost příspěvku pomocí platby QR kódem. Do neděle 19. května bude možné do sbírky přispět také ve vybraných obchodech a provozovnách, jejichž seznam je na webu www.cdpr.cz.

Přispět na financování aktivit Ligy proti rakovině lze také prostřednictvím dárcovských SMS ve tvaru DMS KVET 30 nebo 60 nebo 90 na číslo 87 777. Za DMS zaslané do konce října získají dárci virtuální kytičku, kterou si mohou vložit na svůj profil na sociálních sítích. Třetí možností je zaslat příspěvek na sbírkový účet Českého dne proti rakovině 6500065/0300.

Loňský ročník sbírky, který byl zaměřený na riziko vzniku rakoviny plic, vynesl 21,4 milionu korun, což je přibližně o 15 procent více než předloni.