Šéf správy rezerv: Stát má pro případ epidemie tisíce roušek

Virus, ilustrační foto Pixabay

Správa státních hmotných rezerv má připraveny tisíce roušek a desítky izolačních bioboxů pro případ epidemie. Může je uvolnit, nouzové zásoby jsou primárně určené pro ČR, řekl předseda správy Pavel Švagr. Češi v posledních dnech kvůli hrozbě viru zásobu roušek v maloobchodu prakticky vykoupili.

„Ve skladech máme pro tyto situace speciální bioboxy, ochranné oděvy, rukavice a brýle a roušky. Pokud jde o bioboxy, tak tam hovoříme o desítkách a u ostatního zdravotnického materiálu jsou to tisíce kusů, přesně podle krizového plánu ministerstva zdravotnictví,“ řekl.

Tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová potvrdila, že ministerstvo je se SSHR v kontaktu. „Velmi vítáme, že Správa státních hmotných rezerv disponuje zásobami speciálního ochranného materiálu, pokud by nastala mimořádná situace,“ řekla ČTK.

Švagr na dotaz, zda se stát chystá pomoci Číně, kde je nyní epidemie koronaviru, řekl, že zatím nemá informace, že by se o této pomoci jednalo. „V minulosti jsme například v roce 2014 poslali ochranné obleky, rukavice a brýle do Afriky, kde tehdy řádila epidemie eboly,“ dodal.

Běžná papírová rouška chrání podle Rastislava Maďara z Lékařské fakulty Univerzity Ostrava, který se věnuje cestovní medicíně, hlavně okolí, nikoliv před nakažením. Musí se pravidelně měnit, ale je lepší ji mít, než nemít žádnou, řekl již dříve ČTK. Výrazně roste podle výrobců zájem o ústenky a respirátory z nanovláken, které podle Maďara chrání lépe.

Nový koronavirus si vyžádal v Číně 170 obětí a na 7800 lidí je jím v této zemi nakaženo. U dalších asi 12.170 osob mají místní úřady na nový koronavirus podezření, uvedla agentura Reuters. První potvrzený případ nákazy oznámil v noci na dnešek Tibet, což znamená, že nový koronavirus je už ve všech regionech a provinciích Číny, uvedla agentura DPA.

Koronavirus 2019-nCoV, který vyvolává onemocnění s příznaky chřipky a může způsobit zápal plic, byl v Evropě zjištěn ve Francii, Německu a Finsku. V ČR žádný potvrzený případ není.

ČTK