Šéf VZP Kabátek se nechal přednostně očkovat. Blatný čeká důsledky

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) očekává dnes reakci ředitele VZP Zdeňka Kabátka na informaci o jeho přednostním očkování proti covidu-19.

Očekává ale, že odpovědnost vyvodí. To, jaký konkrétní krok od něj čeká, komentovat nechtěl. Kvůli přednostnímu očkování už museli skončit například ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský, který očkování lidí mimo zaměstnance a prioritní skupiny umožnil, nebo náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová.

„Nejsem ten, kdo stanovuje nebo mění ředitele VZP, to je na její správní radě. Nicméně očekávám, že pan ředitel z toho vyvodí důsledek sám pro sebe,“ řekl ministr. Uvedl, že s Kabátkem této věci hovořil a očekává, že se k tomu dnes vyjádří. „Každý slušný člověk na to musí reakci přinést a já ji od něj očekávám během dneška,“ dodal s tím, že je ale nutné zachovat fungování největší zdravotní pojišťovny jako důležité instituce.

Kabátkovi je 50 let a devátý rok vede největší zdravotní pojišťovnu v Česku. Správní rada pojišťovny mu v listopadu loňského roku prodloužila mandát na další čtyři roky.

„Nechal jsem se očkovat, protože ve své pozici jednám s řediteli nemocnic, se zaměstnanci, s lékaři… Potkávám se na denním pořádku se zdravotníky, takže to byla moje reakce na to, že jsem chtěl chránit svoje okolí. V současném kontextu je ale asi bezpředmětné, abych něco takového říkal,“ řekl Kabátek.

Kvůli postupu při očkování ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ) už rezignoval ředitel ústavu Pavel Březovský. Důvodem byly informace, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. Kvůli očkování v SZÚ pak ministr zdravotnictví Jan Blatný odvolal svou náměstkyni Šteflovou, která se nechala přednostně očkovat společně s manželem.

ČTK