Šéf WHO vyzval k rovnému přístupu k očkování proti covid-19

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel Světové zdravotnické organizace

Boj s pandemií nemoci covid-19 není možný bez rovnému přístupu k očkování. Na digitální Mnichovské bezpečnostní konferenci to prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Americký prezident Joe Biden na konferenci přislíbil, že USA věnují na celosvětový očkovací program dvě miliardy dolarů (43 miliard korun).

Bidenův příslib dvou miliard dolarů znamená, že USA svůj příspěvek do programu COVAX zdvojnásobily. Kongres USA již loni pro projekt vyčlenil dvě miliardy dolarů.

Šéf WHO na úvod projevu připomněl, že o nebezpečí koronaviru hovořil na této konferenci již loni. „A tehdy za mnou lidé chodili a ptali se, zda nepřeháním,“ řekl. „Za poslední rok jsme dostali bolestivou lekci, jak je koronavirus nebezpečný,“ doplnil.

Očkovací látky, které jsou již nyní dostupné, považuje Tedros za opravdovou naději pro boj s pandemií. Upozornil ale, že bez rovného přístupu k očkování vítězství možné nebude. Šéf WHO rovněž hovořil o tom, že je nezbytné, aby celý svět společně investoval do zdravotnictví.

O nezbytnosti spolupráce na dnešní konferenci mluvil i zakladatel společnosti Microsoft a filantrop Bill Gates. Poznamenal, že svět včetně bohatých zemí nebyl na pandemii vůbec připraven. Řekl, že postačuje investovat „jen nižší jednotky miliard“ dolarů, aby se taková situace neopakovala.

Jako příklad zmínil Gates investice do výrobních kapacit vakcinačních látek. „Tato investice se nám bohatě vrátí, i když již pandemie nebude,“ dodal.

ČTK