Šéf WHO vyzval země, ať boj s koronavirem nevzdávají

Tedros Adhanom Ghebreyesus, MONUSCO Photos / CC BY-SA

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes vyzval všechny země, aby zesílily úsilí v boji proti pandemii koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters.

WHO ve středu nynější postup nákazy označila za pandemii. Toto označení podle Ghebreyesuse neznamená, že se „země mají vzdávat“. „Myšlenka, že země mají ustoupit od snahy nákazu zadržet a věnovat se pouze zmírňování jejích následků, je špatná a nebezpečná,“ řekl na schůzce s diplomaty v Ženevě. Je ale podle něj nutné, aby všechny země „našly rovnováhu mezi ochranou zdraví, prevencí ekonomických a sociálních problémů a dodržováním lidských práv“.

Celosvětově se zatím koronavirem nakazilo přes 126.100 lidí, z nich více než 4600 infekci podlehlo, vyplývá z dnešní statistiky agentury Reuters.

Rada OSN pro lidská práva se dnes rozhodla přerušit své každoroční měsíc trvající zasedání. Skončí tak v pátek oproti plánům o týden dříve. Úřady v Ženevě, kde se členové tohoto orgánu OSN sešli, ve středu zakázaly pořádat veřejná shromáždění pro více než sto lidí.

ČTK, ph