Šéfka EK: Riziko nákazy koronavirem v EU je vysoké

Ursula von der Leyenová, ilustrační fotografie, European Parliament

Riziko šíření nového koronaviru mezi obyvateli Evropské unie vzrostlo z mírného na vysoké. Řekla to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž se EU snaží mobilizovat všechny dostupné prostředky pro boj s virem a spouští nový informační portál. Eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová uvedla, že v 18 zemích unie bylo registrováno zatím 2100 případů. Celkem 38 občanů EU zemřelo.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dnes podle von der Leyenové zvýšilo stupeň rizika spojeného se šířením nového typu koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19.

„Jinými slovy, virus se dále šíří,“ konstatovala šéfka unijní exekutivy na tiskové konferenci s pěticí komisařů, které pověřila koordinací společného postupu EU vůči virové nákaze. Mezi opatřeními má být například společný nákup ochranných prostředků jako jsou roušky či respirátory či spuštění informačního webu, na němž lidé najdou údaje o šíření viru nebo o souvisejících dopravních a jiných omezeních. Řada států včetně Česka ruší lety do některých mimounijních zemí, z nichž je hlášen velký výskyt viru.

Podle komisařky pro vnitřní věci Ylvy Johanssonové zatím žádná unijní země neuvažuje o zavedení kontrol na vnitřních hranicích EU.