Šestiletý polský chlapec zachránil svou matku

Sanitka, linka 112. Ilustrační foto.

Šestiletý chlapec z polského města Rybnik, ležícího asi 20 kilometrů od hranic s Českem, zachránil svou matku, která náhle omdlela a v bezvědomí se zhroutila na podlahu. O případu informovala televize TVN 24.

V bytě kromě syna už nikdo další nebyl. Hoch ale neváhal a zavolal na tísňovou linku 112. Dispečerce oznámil adresu, na kterou má přijet sanitka, a také vykonal všechny pokyny, než dorazila pomoc: otočil matce hlavu, aby mohla volně dýchat, otevřel dveře od bytu a přivolal sousedy.

„Žena je naživu a její život není v ohrožení,“ zdůraznila televizní stanice a dodala, že šestiletému Rafalovi pogratuloval premiér Mateusz Morawiecki, který hocha obdaroval mimo jiné polskou vlajkou.

„Je úžasné, že chlapec znal číslo tísňové linky a počínal si velice odhodlaně,“ uvedl šéf katovické pohotovosti Wojciech Brachaczek. „Chválu si zaslouží také sousedé a dispečerka,“ dodal s tím, že dispečeři jsou pro podobné situace školeni, protože jinak se hovoří s dospělými a jinak s dětmi.

Sám Rafal novinářům řekl, že o tom, že má volat 112, se dozvěděl ve školce a taky od matky a otce. „Ne,“ rázně odpověděl na otázku, zda se bál. Poskytnutí pomoci v ohrožení života pokládá za snadné, je to prý hračka. Už se mu jednou stalo, že šel s matkou po ulici a ta kvůli nemoci najednou omdlela. Začal mávat na řidiče – a zastavil policejní vůz.

ČTK