Sestry mají extrémně vysoké platy

Zdravotní sestry jsou prý podle ministra zdravotnictví extrémně přepalcené

„My jsme slyšeli od pana ministra, co bychom vlastně chtěli, když ty sestřičky mají tak extrémně vysoké platy,“ řekla Dagmar Žitníková po jednání s Andrejem Babišem, Janou Mračkovou Vildumetzovou a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

Takto tvrdý výrok je poněkud v kontrastu s oficiální komunikací ministra. „Poslední roky šly všechny peníze do platů. A je to vidět! Platy ve zdravotnictví rostou nejrychleji ze všech oblastí ekonomiky. Sestry mají průměrně přes 40tis a lékaři téměř 90tis. Platy tam, kde je potřeba, porostou dál. Je ale nutné myslet i na rozvoj nemocnic a kvalitu péče,“ uvedl ministr Vojtěch na svém twitteru.

Jestli se cítí zdravotní sestřičky extrémně přeplacené je otázkou. V kontextu toho je také otázkou, jestli nejsou extrémní i platy ministra a odměny jeho nejbližších spolupracovníků:

  • ministr – plat dle zákona č. 236/195 Sb. – 144 700 korun,
  • odměna pro náměstka ministra – 395 tisíc korun,
  • odměna pro ředitelku odboru – 380 tisíc korun,
  • odměna pro ředitele odboru – 80 tisíc korun.

„Uvedení vedoucí pracovníci Ministerstva zdravotnictví nad rámec své činnosti bezchybně a s velmi dobrými pracovními výsledky zajišťovali významné služební úkoly spočívající v náročných kontinuálních činnostech spojených s plněním úkolů a zároveň prokázali profesionální přístup k plnění úkolů, které byly nad rámec jejich běžné činnosti, a které měly zásadní význam a kladný vliv na chod úřadu,“ odpověděla ministerská mluvčí na dotaz, zač berou odměny ministerští úředníci.