Sestry v domácí píší ministrovi, žádají vyšší mzdy

Na problém upozornila Ludmila Kučerová přivázáním červených pentlí na stromy 1. května

Zdravotní sestry v domácí péči žádají vyšší mzdy, napsaly otevřený dopis ministrovi. Mají odměny z veřejného zdravotního pojištění maximálně 25 000 korun. Vadí jim, že sestrám v nemocnicích odměny opakovaně rostly a berou i přes 43 000 korun, informovala Charita ČR a další poskytovatelé domácí péče. Ministr jim slíbil podporu již před rokem. Na nedávnou žádost o schůzku reagoval zamítavě. Konkrétních kroků se tak sestřičky dosud nedočkaly.

„Požadujeme urychlené osobní jednání s ministrem, protože situace v domácí zdravotní péči je neudržitelná. Usilujeme rovněž o narovnání nespravedlivých mezd a platů sester v domácí péči. Není správné, aby naše sestřičky za stejně obtížnou nebo ještě náročnější práci braly o tolik méně,“ uvedla koordinátorka zdravotních služeb Charity ČR Ludmila Kučerová.

Ministerstvo podle mluvčí Gabriely Štěpanyové deklarovalo, že do vyjednávání o úhradách nebude zasahovat. „Dohoda pro rok 2019, kterou podepsal segment domácí péče se zdravotními pojišťovnami, a se kterou souhlasila i Charita ČR, přináší v porovnání s minulými roky výrazný nárůst úhrad a umožňuje tak navýšení platů a mezd sester,“ uvedla mluvčí.

Zdravotní pojišťovny ale podle zástupců domácí péče v dohodovacím řízení uplatňují podle nich nespravedlivé regulace a nabízejí výjimky, které nechtějí předem garantovat. „Opět se poskytovatelé dostávají do situace, kdy domácí péče provede lékařem předepsané výkony, ale až o rok později zjistí, kolik z nich dostane proplaceno,“ napsali dále v tiskové zprávě.

„Ještě jednou Vám, pane ministře, jako nejvyššímu představiteli resortu odpovědného za fungování zdravotní péče pro občany našeho státu děkujeme za slibovanou podporu a pomoc. Tímto dopisem Vás znovu vyzýváme k urychlenému společnému osobnímu jednání, které se, jak věříme, projeví i v konkrétních činech politické a finanční podpory domácí zdravotní péče,“ píší v dopise ministrovi.