Sinovac po druhé fázi testů tvrdí, že jeho vakcína je účinná

Ilustrační foto. Zdroj: pixabay

Experimentální vakcína proti koronaviru CoronaVac čínské firmy Sinovac je bezpečná a vyvolává rychlou imunitní reakci. Úroveň vytvořených protilátek je však nižší než u lidí, kteří prodělali nemoc covid-19. Podle agentury Reuters to uvedla firma ve studii vypracované na základě druhé fáze klinických testů.

Druhá ze tří testovacích fází neměla za cíl posuzovat účinnost vakcíny, napsali autoři studie. Výzkumníci nicméně na základě svých zkušeností s jinými vakcínami a předchozím testováním na makacích uvedli, že by proti koronaviru měla poskytovat dostatečnou ochranu.

Čínská studie přichází poté, co tento měsíc americké farmaceutické firmy Pfizer a Moderna jakož i Rusko na základě předběžných dat z pozdní fáze klinického testování oznámily, že jejich experimentální vakcíny byly účinné z 90 a více procent.

CoronaVac a dalších experimentální vakcíny vyvíjené v Číně momentálně procházejí závěrečnou, tedy třetí fází rozsáhlého testování, bez něhož účinnost při tvorbě imunity vůči covidu-19 nelze určit. Sinovac tuto fázi provádí v Indonésii, Brazílii a Turecku.

Výsledky testování na celkem 700 osobách v první a druhé fázi zveřejnil Sinovac v recenzované studii ve vědeckém časopise The Lancet.

„Naše zjištění ukazuje, že CoronaVac je schopna vyvolat rychlou reakci protilátek během čtyř týdnů od očkování, které se provádí dvěma dávkami v intervalu 14 dní,“ uvedl jeden z autorů studie Ču Feng-cchaj v doprovodném prohlášení. „Myslíme si, že toto činí vakcínu vhodnou pro nouzové použití během pandemie,“ dodal.

Naor Bar-Zeev z americké Univerzity Johnse Hopkinse, který se na studii nepodílel, uvedl, že výsledky musejí být interpretovány opatrně, dokud nebudou zveřejněny kompletní výsledky třetí fáze.

CoronaVac je jedna ze tří experimentálních vakcín, které Čína používá pro očkování statisíců lidí v rámci svého krizového programu. I zbylé dvě se po završení druhé fáze testů zdají být bezpečné a vyvolávající imunitní reakci.