Situace s nárůstem případů chřipky a covidu stoupá. Všeobecná zdravotní pojišťovna zdůrazňuje nutnost prevence a očkování

pixabay.com

Začíná období respiračních onemocnění a počet pacientů s chřipkou, kašlem, rýmou a covidem-19 stoupá. Vojenská zdravotní pojišťovna zdůrazňuje důležitost prevence a očkování jako klíčové prvky k minimalizaci rizika nákazy.

Virusová onemocnění dýchacích cest, jako je chřipka a covid, se letos objevily o něco dříve než obvykle a zaznamenává se mírně zvýšený počet nemocných ve srovnání s průměrnými hodnotami pro toto období. Nicméně zatím není známo, že by se jednalo o šíření epidemie v širším měřítku.

„Pokud jde o covid, nemocnice již nejsou přeplněny pacienty jako v minulosti. Zvykáme si na něj a stává se z něj jeden z řady respiračních virů. Průběh onemocnění je nyní zpravidla mírnější, těch, kteří mají vážné problémy s dýcháním a potřebují doplňovat kyslík, je v současné době minimum. Výskyt respiračních nemocí se sice bude zvyšovat, hlavní nástup se však očekává až v příštím roce,“ uvádí revizní lékařka Vojenské zdravotní pojišťovny Kristina Slavíková.

Nákaza vzduchem

Všichni pacienti nemocní respiračními onemocněními, jako je chřipka či covid, podléhají stejnému riziku nákazy vzduchem. Když se někdo kýchne, vzduch s mikroorganismy se šíří rychlostí až 240 km/h, a tak se těžko můžeme vyhnout kontaktu s nimi. Pro účinnou ochranu před těmito nemocemi je doporučeným prostředkem respirátor. Rouška má v tomto případě význam hlavně pro nemocné, kteří tak minimalizují šíření choroboplodných zárodků do svého okolí. Proto by pacienti s respiračními onemocněními měli navštěvovat svého praktického lékaře pouze s rouškou.

Prevence

Doktorka Slavíková vysvětluje, že kromě jiných běžných preventivních opatření, jako je pravidelné mytí rukou teplou vodou a mýdlem nebo používání dezinfekčních prostředků, můžete snížit riziko přenosu infekce domů. Nicméně nejlepším způsobem prevence zůstává očkování, zejména proti chřipce, což je důležité zejména pro seniory a lidi trpící chronickým onemocněním. Je ideální podstoupit očkování na podzim před začátkem chřipkové sezony. Ačkoli je možné se ještě naočkovat během epidemie chřipky, vakcína obvykle poskytuje ochranu proti onemocnění až po 14 dnech od podání.

Zdravotní pojišťovna poskytuje finanční podporu na očkování dětským pojištěncům do 18 let věku na libovolné očkování, které není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, až do výše 1 500 Kč ročně. Pro pojištěnce starší 18 let je maximální příspěvek na očkování ve výši 700 Kč. Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) není zahrnuto v těchto příspěvcích.

Pro onemocnění způsobená viry neexistují speciální léčiva. Místo toho je důležité zmírnit příznaky domácími prostředky. Doporučuje se užívání běžně dostupných léků proti horečce a bolesti, zvýšení příjmu tekutin a odpočinek v posteli. V případě výrazných symptomů respiračního onemocnění nebo covidu, jako jsou silná horečka, bolest na hrudi, dušnost, nebo pokud se stav nezlepší po třech dnech, je důležité navštívit lékaře. Tyto příznaky mohou naznačovat závažné komplikace, které vyžadují okamžitou léčbu.