Školy čekají na další dodávku testů na covid-19. Rozvážet se budou dnes

Skupina dětí, ilustrační foto Pixabay

Hasiči začnou dnes ráno rozvážet další antigenní testy na testování na covid-19 ve školách. Ze skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Poleradech, Olomouci a Štítině je převezou do krajských distribučních center po celé ČR, odkud budou testy dál putovat do škol. Správa má podle pokynu ministra školství Roberta Plagy (za ANO) pro tyto účely uvolnit 3,5 milionu testů Singclean. Ty nyní pro samotestování používají školy v moravských krajích, kde je někteří kritizovali jako nepraktické.

Žáci a zaměstnanci se ve školách testují od 12. dubna, kdy na prvním stupni základních škol začala rotační výuka. Při ní se třídy po týdnu střídají doma a ve škole. Speciální školy a malotřídky obnovily prezenční výuku a pro předškoláky a děti rodičů vybraných profesí se znovuotevřely i školky. Od pondělí 26. dubna se obnoví rovněž praktická výuka ve středních školách a do školek v regionech s nízkým výskytem nákazy se budou moct vrátit všechny děti. Kromě školek v těchto regionech bude všude podmínkou docházky dvakrát týdně antigenní testování na covid-19.

Už minulý týden rozvezli hasiči do krajů 4,1 milionu testů na covid-19. Šlo o 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a 1,5 milionu později objednaných testů od společnosti Singclean. Oboje se vyrábí v Číně a podle odborníků nejsou úplně spolehlivé. Celkem bylo podle dřívějších informací pro školy k dispozici asi 7,6 milionu testů. První dodávka měla stačit zhruba na dva týdny.

Zakázku na dalších 5,6 milionu antigenních testů do škol vypsala SSHR minulé úterý. Možné budou testy z přední části nosu či z dutiny ústní. V dynamickém nákupním systému se podle předsedy SSHR Pavla Švagra zaregistrovalo celkem 32 firem, které dostaly deset dní na podání nabídky. Následně se uskuteční vyhodnocení a podpis kupní smlouvy. Vzhledem k tomu, že už není nouzový stav, nelze tento termín zkrátit. Požadavek ministerstva školství, aby testy byly ve skladech SSHR kolem 3. května, označil Švagr proto již dříve za hodně natěsno.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) avizoval, že prověřuje možnosti testování dětí přesnější PCR metodou zpracovanou v laboratoři místo antigenních testů přímo ve školách. Na to, že by PCR testování bylo lepší, upozorňuje podle ministra Plagy dlouhodobě i ministerstvo školství. Podle Arenbergera by ale mohla být problematická logistika a dostupnost laboratorních kapacit.

ČTK