Slováci jsou za zachování úpravy interrupcí, kterou koalice mění

foto: pixabay

Většina Slováků je pro zachování stávající právní úpravy interrupcí, kterou chce konzervativní část poslanců nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) premiéra Igora Matoviče částečně zpřísnit. Vyplývá to z výsledků červnového průzkumu Institutu pro veřejné otázky. Počet interrupcí přitom na Slovensku dlouhodobě klesá.

V průzkumu 55 procent z 1009 respondentů uvedlo, že stávající zákon o interrupcích je přiměřený. Téměř pětina (19 procent) ho označila za přísný a jen 17 procent dotazovaných by uvítalo ztížení přístupu k umělému přerušení těhotenství. V současnosti mohou ženy na Slovensku požádat o interrupci do 12. týdne těhotenství a bez omezení při ohrožení svého zdraví a života či v případě genetické poruchy plodu.

Poslanci Matovičova hnutí například navrhli, aby interrupci bylo možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, když žena dostane poučení o zákroku či možnosti absolvovat utajený porod. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která by se ale nadále neměla uplatňovat v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Prodloužení času mezi žádostí o interrupci a jejím vykonáním poslanci zdůvodnili tím, že ženy by měly mít více času ke zvážení chystaného zákroku. Zároveň by v případě umělého přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů měl být potřeba tuto skutečnost nově prokázat zpravidla až dvěma nezávislými lékařskými zprávami. Předloha také počítá s podporou těhotných žen; například při neplánovaném těhotenství by ženy pro případ potřeby měly mít nárok na pobyt v zařízeních nouzového bydlení. Část z finančního příspěvku, který stát nyní vyplácí po narození dítěte, by podle návrhu dostaly ženy už v těhotenství. Zároveň by se měla výrazně zvýšit suma zmíněného příspěvku v případě novorozence s těžkým postižením.

Po únorových parlamentních volbách se do slovenské sněmovny dostali zejména konzervativně orientovaní poslanci, a to jak z nynějších koaličních, tak opozičních stran. Slovenský parlament již loni odmítl návrhy na zpřísnění podmínek pro vykonávání samotných interrupcí.

Počet interrupcí na Slovensku za posledních zhruba 20 let klesl asi na třetinu výchozího stavu. Loni na podzim proti interrupcím na Slovensku, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, demonstrovalo několika desítek tisíc lidí.

Umělých přerušení těhotenství od začátku 90. let ubývá i v České republice. Interrupce je v Česku legální do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením až do 24. týdne a v případě závažných problémů s plodem kdykoli.

ČTK, jš