Slováci nejsou příliš nakloněni očkování proti covidu-19

foto: pixabay

Na Slovensku se chce nechat očkovat proti covidu-19 jen zhruba čtvrtina obyvatel, vyplynulo z výsledků průzkumu Slovenské akademie věd (SAV). První dodávku vakcín očekává Bratislava ještě letos, nejprve by měly být očkovány vybrané profese a koronavirem nejvíce ohrožené skupiny lidí.

Na přelomu října a listopadu by se podle sondáže nechalo očkovat 26,8 procenta obyvatel Slovenska, více než dvě pětiny dotazovaných takovou možnost odmítly. Podíl zastánců očkování zůstal sice nízký, ochota nechat se očkovat je v zemi ale nejvyšší od jara.

Z hlediska politických preferencí nejnižší zájem o očkování proti covidu-19 vyjádřili sympatizanti krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, která dlouhodobě vystupuje proti povinnému nošení roušek či karanténním omezením v souvislosti s koronavirem.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví očekává, že první dodávku 300.000 vakcín proti covidu-19 dostane pětimilionová země pod Tatrami ve druhé polovině prosince, a to v rámci společného nákupu EU. Na Slovensku bude očkování podle ministerstva zajištěno v první řadě pro zdravotníky a další profese, které pomáhají při zvládnutí pandemie, jako jsou například policisté a hasiči, dále také pracovníci důležité infrastruktury. Přednost by měly dostat rovněž skupiny lidí, u kterých má covid-19 nejtěžší průběh, tedy kromě jiných senioři.

ČTK

Rusko začalo očkovat vakcínou Sputnik V proti covid-19

Foto: syringe-1574486

Kredit: pixabay

Rusko zahájilo očkování proti koronaviru. Nemocnice jižně od Moskvy oznámila, že začala očkovat místní obyvatelstvo ruskou vakcínou Sputnik V. Ruské úřady tvrdí, že vakcína dosahuje účinnosti 92 procent při ochraně lidí před nemocí covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2.

Ústřední městská nemocnice v Domodědovu na svém webu uvedla, že obyvatelé, kteří se chtějí nechat očkovat, se musejí předem zaregistrovat na vládním webu a přinést negativní výsledek testu na covid-19 a doklad totožnosti.

Úřady v Ťumeni dnes ohlásily, že na místní univerzitě začaly klinické zkoušky druhé schválené ruské vakcíny EpiVakKorona, vyvinuté sibiřským biotechnologickým střediskem Vektor. Zatím dobrovolníci podstupují vyšetření, po kterém mají následovat pozvánky k očkování. To má začít od 2. prosince, uvedla agentura TASS s tím, že Vektor pojistí všechny dobrovolníky pro různé případy, od zhoršení zdraví až po invaliditu. Čtvrtina dobrovolníků místo vakcíny dostane placebo.

Počty nakažených koronavirem v Rusku od září rychle rostou, ale úřady se brání zavedení tvrdé uzávěry a ujišťují, že ke zvládnutí krize postačí cílená opatření. Operativní štáb dnes oznámil 26.338 nových případů nákazy koronavirem, z toho 6511 v Moskvě a 3691 v Petrohradě. Od začátku pandemie se nakazilo skoro 2,3 milionu Rusů, z toho téměř 40.000 nákaze podlehlo.

ČTK