Slovensko zkouší u starších žáků kloktací testy. Má jít o důkladnější PCR verzi

Škola, covid, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Slovensko zkouší testování starších žáků na koronavirus prostřednictvím takzvaných kloktacích PCR testů. Zavedlo je s cílem dostat do škol více žáků, kteří například nemohli nebo nechtěli podstoupit obvyklý antigenní test. Ministerstvo školství oznámilo, že zájem o využití tohoto druhu testů stoupá.

Zatímco při běžném antigenním testu provádí zdravotník výtěr z nosu, u kloktacího testu stačí odebrat vzorek formou výplachu ústní dutiny i bez přítomnosti zdravotnického personálu. Vzorky jsou pak analyzovány v laboratoři.

„Těší mě, že zájem o kloktací testy roste, máme je vyzkoušené a ověřené v praxi. Naším společným přáním je umožnit co nejvíce žákům řádnou výuku v bezpečném prostředí,“ řekl slovenský ministr školství Branislav Gröhling.

Během druhého týdne pilotního testování podstoupilo tento test přes 500 žáků, jen u dvou z nich analýza potvrdila infekci koronavirem. V příštím týdnu by se do toho způsobu testování mělo zapojit více než 2200 dětí, což je v pětimilionové zemi stále jen zlomek z celkového počtu žáků.

Na Slovensku je kloktací test určen hlavně pro děti na druhém stupni základních škol. U nich je povolena prezenční výuka v menších skupinách pro případ, že se nemohou vzdělávat distančně. V takovém případě ale musí žák absolvovat test na koronavirus. Ten není povinný pro žáky prvního stupně základních škol a děti v mateřských školách, test by ale měli mít jejich rodiče. Většina žáků středních škol a také studenti vysokých škol na Slovensku pokračují v distanční formě výuky.

V Česku jsou školy v souvislosti s koronavirovou nákazou zavřené, ministerstvo školství má ale plán testování žáků. Ministr školství Robert Plaga dříve v tomto týdnu řekl, že by chtěl, aby se při testování ve školách používaly vedle antigenních také spolehlivější testy PCR. Vláda rozhodla o pořízení pěti milionů sad antigenních testů pro potřeby škol.

ČTK