Slovenští hygienici upozornili na pesticidy v kojenecké výživě od Linea Nivnice

Slovenští hygienici dnes oznámili, že ve dvou typech kojenecké výživy od českého výrobce Linea Nivnice zjistili nepovolené množství zbytků pesticidů. Regionální úřady hygieny přijímají opatření na stažení dotečených výrobků z trhu, oznámení bude vloženo také do evropského systému rychlého varování pro potraviny (RASFF). Informoval o tom úřad hlavního hygienika Slovenska. Generální ředitel společnosti Linea Nivnice Gabriel Slanicay řekl, že firma bude ve spolupráci s odběrateli předmětné zboží stahovat z trhu. Zároveň podnik zjišťuje, jak se nadlimitní množství zbytků pesticidů do jeho výrobků dostalo.

Překročené množství reziduí pesticidů slovenští hygienici zjistili u výrobku HELLO XXL Kojenecká výživa s jahodami, v balení o hmotnosti 200 gramů a s datem minimální trvanlivosti 11. prosinec 2025, jakož i v HELLO Kojenecká výživa s jablky, v balení o hmotnosti 100 gramů a s datem minimální trvanlivosti 8. říjen 2025. Distributorem tohoto zboží je dceřiná společnost českého výrobce Linea Slovensko.

Ve výrobcích byl podle slovenského úřadu zjištěn obsah zbytků pesticidů, a to fosetyl-Al a chlorečnan, v množství převyšujícím 0,01 miligramu na kilogram. „Je to překročení legislativně stanoveného limitu a na základě toho se výrobky nepovažují za bezpečné,“ poznamenal úřad. Podle něj tak byla porušena příslušná unijní směrnice, jakož i slovenské předpisy.

Pracovníci společnosti Linea Nivnice se o překročení povolených limitů ve výrobcích podle Slanicaye dozvěděli v pondělí odpoledne. „Řešíme to. Víme, kam předmětná šarže šla. Už jsme oslovili naše odběratele, ve spolupráci s nimi budeme zboží stahovat z trhu,“ řekl Slanicay.

Společnost podle něj uvolňuje mnoho finančních prostředků na rozbory nakupovaných polotovarů u akreditované laboratoře. „Tady nám něco uteklo. Je to vnos z ovoce, které nakupujeme. Jedná se o jahodu a jablko. Teď zjišťujeme, kde se stala chyba a proč,“ doplnil generální ředitel.

Úřad hlavního hygienika doporučil spotřebitelům, aby zmíněné zboží nekupovali, nekonzumovali a případně ho vrátili prodejci.