Sokolská krev pomáhá nemocným již čtvrtým rokem, vloni jí bylo 270 litrů

Ilustrační fotografie, pixabay

Více než 270 litrů krve darovali v roce 2019 členové České obce sokolské v dobročinném projektu Sokolská kapka krve. Ten si klade za cíl rozšířit povědomí o nutnosti dárcovství krve mezi sokolskou veřejností a získat nové dárce krve. Vloni se zapojilo 230 dárců, o polovinu více než o rok dříve.

S nápadem přišel před čtyřmi lety lékař VFN v Praze a člen Sokola Praha-Libeň Vít Jakoubek a z původní aktivity pro pár přátel se projekt rozšířil do sokolských jednot po celé republice.

„Vím, jak je dárcovství krve důležité. Vidíme to i dnes, v době chřipkové epidemie, kdy mnoho dárců onemocnělo, je již nedostatek na mnoha místech republiky znát. Tato naše sokolská akce může celostátní snahu transfuzních stanic alespoň v malé míře podpořit,“ uvedl Vít Jakoubek.

Celkový počet odběrů v roce 2019 byl 606 tedy o polovinu více než v předchozím roce. Na tomto výsledku se podílelo 230 dárců. Mezi nimi byl například i Josef Nekovář, člen Sokola Roudnice nad Labem, který od roku 1974 daroval krev již 120krát.

V loňském roce vzrostl nejen počet dárců, ale i celkový počet zapojených jednot – celkem 49, o 18 více než v roce 2018. Prvenství obhájil Sokol Komárov z župy Jungmannovy, kde 28 dárců absolvovalo 75 odběrů – zapojil se zde každý sedmý dospělý člen jednoty.

„Mám ohromnou radost, že počet dárců v Sokolské kapce krve roste každý rok o desítky procent. Laskavost, nezištnost, pomoc potřebným, zájem o svět kolem nás, to jsou sokolské hodnoty, k nimž se tímto projektem hlásíme,“ uvedla Hana Moučková, starostka ČOS. 

Do Sokolské kapky krve se může zapojit každý člen Sokola, nečlenové ale určitě odmítnuti nebudou. Darovat krev lze v zařízení podle svého výběru, odběry se pak hlásí organizátorům. Důležité je dodržovat obecná pravidla pro darování krve, především maximální počet odběrů.