Soud řeší údajnou zpronevěru v IZIP, obžalovaní vinu odmítli

Zdroj: Pixabay

Někdejší ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek a jednatel firmy FINIM Ilja Čurda u pražského městského soudu odmítli obžalobu ze zpronevěry při uzavírání smluv mezi IZIP a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Státní zástupce dvojici viní z toho, že z firmy poskytující elektronické zdravotní knížky zpronevěřila 253,5 milionu korun. Soudkyně Vlasta Langhamerová zatím nařídila jednání v případu do konce týdne, v následujících dnech bude vyslýchat svědky.

Akciová společnost IZIP dříve pro VZP provozovala elektronické zdravotní knížky a portál pro komunikaci s lékaři či zaměstnavateli. Obžaloba tvrdí, že Pašek s Čurdou se na této spolupráci rozhodli obohatit na úkor IZIP. V roce 2008 proto nechali uzavřít tři zprostředkovatelské smlouvy, podle nichž měla Čurdova FINIM dopomoci IZIP k rozšíření kontraktů s pojišťovnou mimo jiné ohledně projektu osobního účtu pojištěnce.

Oba muži si přitom podle státního zástupce byli vědomi toho, že smlouvy jsou účelové a že FINIM žádnou zprostředkovatelskou činnost provádět nebude. Čurda pak jménem FINIM vystavoval společnosti IZIP faktury, které Pašek nechal proplácet.

„Moje obžaloba je nesmyslná. Ničeho nezákonného jsem se nedopustil,“ řekl dnes Pašek. Tvrdí, že společnosti nezpůsobil žádnou škodu, IZIP naopak v inkriminované době vzkvétal. „Za dva roky se více než zdvojnásobil počet klientů zapojených do systému,“ uvedl. Spolu s Čurdou se mu prý povedlo přesvědčit lékaře, aby začali využívat elektronické knížky.

IZIP začala podle Paška s Čurdou spolupracovat kvůli jeho dřívějšímu působení ve VZP, a tedy znalosti prostředí a požadavků ze strany pojišťovny. Jeho úkolem bylo definovat katalog služeb, které bude IZIP zdravotní pojišťovně nabízet. To potvrdil i Čurda, který dnes soudu vysvětloval, s jakými návrhy služeb pro pojišťovnu přišel. „Cítím se absolutně nevinen,“ dodal.

Čurda svůj úkol plnil podle Paška dobře. Jednatel firmy FINIM měl podle něj slíbenou paušální odměnu i provize pouze v případě, že se podaří smlouvy mezi společností IZIP a VZP uzavřít. IZIP byla podle Paška v době počátku spolupráce s Čurdou na pokraji bankrotu a smlouvy se zdravotní pojišťovnou potřebovala k přežití. Jednateli FINIM proto slíbila, že bude po uzavření dohod dostávat 1,5 milionu měsíčně. „Zoufalá situace si žádala zoufalá řešení,“ řekl u soudu bývalý ředitel IZIP.

Pašek původně čelil stíhání společně s někdejším šéfem VZP Pavlem Horákem, a to za pletichy při veřejné soutěži. Policisté je v roce 2013 obvinili z toho, že muži uzavřeli půlmiliardovou smlouvu na nábor nových klientů bez veřejné soutěže. Nejvyšší státní zastupitelství však stíhání zastavilo jako předčasné. Policie dvojici znovu obvinila s dalšími třemi lidmi počátkem roku 2017, stíhání dvou z nich i Horáka bylo následně opět zastaveno.

VZP vydala firmě IZIP za poskytované služby zhruba dvě miliardy korun za 12 let. V roce 2012 pojišťovna vypověděla smlouvu na zdravotní knížky a o tři roky později i smlouvu na provoz portálu.

ČTK