Spalničky mají v Kongu přes 5000 obětí, dvakrát více než ebola

Ilustrační fotografie, UNICEF/Asselin

Od začátku letošního roku zemřelo v Kongu na spalničky 5110 lidí. Je to více než dvojnásobek počtu obětí, které si v zemi od loňského srpna vyžádala epidemie eboly. S odkazem na vyjádření představitelů Světové zdravotnické organizace (WHO) o tom informovala agentura AFP.

„Epidemie (spalniček) v Kongu je největší na světě. Je jedna z největších, jaké jsme kdy viděli,“ uvedla Kate O’Brienová, ředitelka oddělení imunizace WHO. Upřesnila, že od ledna se v zemi vyskytlo více než čtvrt milionu případů nákazy.

Úřady epidemii spalniček v zemi vyhlásily naposledy v červnu a znovu pak v září. Následně zahájily masivní očkovací kampaň, která by měla být završena do konce roku. Podle O’Brienové se ale nákaza rozšířila po celé zemi, nejvíce zranitelné jsou přitom děti.

Spalničky vzbuzují daleko méně pozornosti než epidemie eboly, která loni propukla na východě Konga. Ebola je jednou z nejsmrtelnějších nemocí na světě, v Kongu na ni zemřou asi dva ze tří lidí, kteří se jí nakazí. Podle posledních údajů zabila v zemi již přes 2200 lidí. WHO oznámila, že začala zřizovat týmy, které budou v terénu bojovat proti oběma nemocím naráz.

Práci WHO a dalších organizací stále ztěžují násilnosti, které panují na východě země. Organizace v úterý oznámila stažení téměř 50 pracovníků z oblasti kvůli zhoršené bezpečnostní situaci. Od začátku měsíce v okolí města Beni při útocích ozbrojenců zemřelo na 100 civilistů. WHO uvedla, že je rostoucím násilím „extrémně znepokojena“ a že boje v oblasti mají „katastrofální dopady“ na snahy o kontrolu šíření onemocnění.

Spalničky se projevují výskytem zarudlých skvrn na pokožce a mohou vést až k úmrtí nakaženého. Způsobuje je virus, který se snadno přenáší přímým kontaktem nebo vzduchem. Před objevením vakcín v 70. letech 20. století celosvětově zabíjely mezi sedmi a osmi miliony lidí ročně.

WHO zrušila koncem srpna České republice a dalším třem evropským zemím status zemí, v nichž byly spalničky vymýceny. Nemocí se v ČR letos nakazilo téměř 600 lidí, nikdo jí však nepodlehl. Za zvyšujícím se výskytem onemocnění stojí podle expertů především klesající proočkovanost obyvatelstva.