Špatná zpráva: v úterý překročil počet nově nakažených deset tisíc

Ilustrační fotografie, FOTO: pixabay

Laboratoře v Česku odhalily v úterý 10 165 nových případů koronaviru, zhruba o tisíc více než před týdnem. Poprvé od 13. ledna tak denní nárůst nakažených překonal desetitisícovou hranici. 

V nemocnicích je s covidem 5921 pacientů, podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví klesl jejich počet za den zhruba o 200. S nákazou dosud v Česku zemřelo 17 642 lidí.

Od loňského března, kdy epidemie koronaviru v zemi propukla, se prokazatelně nakazilo 1 055 415 lidí. Více než 941 tisíc z nich se z nemoci vyléčilo. Aktuálně je v zemi zhruba 97 tisíc nakažených, většina má mírný průběh nemoci. V těžkém stavu leží v nemocnicích 1058 pacientů.

V úterý bylo pozitivních 32,4 procenta testovaných. Je to nejvyšší podíl od 10. ledna. Nad třicetiprocentní hranici se podíl dostal po dvou dnech. Sedmidenní průměr pozitivních testů je přibližně 28 procent.

V českých nemocnicích je nyní zhruba stejně covidových pacientů jako před týdnem. Lidí s vážným průběhem přibylo asi 40. Statistiky ale nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, v nemocnicích přitom dál zůstávají. Podle ministerstva zdravotnictví jsou tak nemocnice na hraně svých kapacit a vláda se kvůli tomu zatím nechystá zmírňovat opatření proti šíření nákazy.

Úmrtí s covidem je v tomto roce každý den více než sto denně, méně jich bylo naposledy 20. prosince. Za týden nyní přibude zhruba tisíc obětí. Za pondělí ministerstvo eviduje 122 zemřelých, za úterý 64. Tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.

Koronavirem nejvíce zasaženým regionem je Chebsko.

ČTK