Specialisté chtějí více peněz, musí řešit těžší onemocnění

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Ordinace ambulantních specialistů plní po koronavirové pandemii pacienti ve vážnějším stavu, kteří odkládali vyšetření nebo mají přetrvávající potíže po covidu-19. Náklady jim podle Sdružení ambulantních specialistů zvedají i inflace a rostoucí ceny energií.

Segment, který nesouhlasil v dohodovacím řízení se zdravotními pojišťovnami s navýšením všem oborům o 4,5 procenta, žádá ministerstvo, aby návrh úhradové vyhlášky upravilo. Veřejné zdravotní pojištění má v roce 2022 hospodařit s více než 400 miliardami korun.

Předseda sdružení Zorjan Jojko odhaduje, že segment ambulancí bude v příštím roce nejzatíženější. „Jde hlavně o případy, kdy u pacientů přetrvávají potíže po prodělaném onemocnění covid-19, a pak také o lidi, kteří svou návštěvu u lékaře kvůli pandemii odkládali,“ uvedl Jojko. Péče o tyto většinou komplikované pacienty je podle něj výrazně dražší a náročnější.

Do vyšších nákladů ordinací se podle nich negativně promítá také inflace a s ní spojený nárůst cen. „Velmi rychle nám zdražuje vše, co potřebujeme pro provoz ambulancí, a tedy poskytování péče pacientům. Již dnes například platíme za elektřinu až o deset procent víc než loni,“ uvedl.

Při navrhovaných úhradách podle něj nebude možné udržet kvalitu a dostupnost péče. Pojišťovny hradí ordinacím vykázané výkony, každý má určitý počet bodů. Základní hodnota každého bodu je nyní 1,03 koruny, ambulantní specialisté žádají 1,06 Kč. Zvýšit by se podle nich měl také z navržených osmi procent na 15 procent limit, který budou mít na léky a zdravotnické prostředky navíc proti roku 2019.

„Ambulantní specialisté jsou jediný ze 14 segmentů, který měl v dohodovacím řízení požadavky přesahující možnosti systému,“ uvedl už v červnu po uzavření dohodovacího řízení za ministerstvo zdravotnictví Martin Novotný z tiskového oddělení. Segment, který se v dohodovacím řízení s pojišťovnami nedohodl, nemůže mít podle něj lepší podmínky než ostatní, kteří se dohodli.

ČTK, vlb