Specializované ORL pro pacienty s poruchou čichu po COVID-19

Primářka Pavla Urbánková popisuje vyšetření čichu parfémovanými fixy, FN USA

Specializovanou poradnu pro ORL pacienty s přetrvávající poruchou čichu po covid-19 otevřela Svatoanenská nemocnice v Brně. Právě porucha čichu a chuti se objevuje až u 60 procent osob nakažených virem COVID-19. Poradna je otevřená při klinice Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku.

Někdy je porucha čichu a chuti jediným příznakem, kterým se onemocnění projevuje. Častěji jsou tyto poruchy diagnostikovány u mladších skupin nemocných.

„Během nemoci nelze pacienty vyšetřit kvůli vysokému riziku šíření infekčního aerosolu. Celkově se udává, že u větší části nemocných dochází k postupnému obnovení čichových funkcí do dvou až třech týdnů, týká se to zhruba 82 – 90 procent pacientů. Pokud však nedojde k úpravě poruchy čichu po 4 – 6 týdnech a současně došlo k vymizení dalších symptomů nemoci COVID-19, je vhodné ORL vyšetření,“ uvedla primářka kliniky Pavla Urbánková.

Podle ní by návštěva takové poradny zahrnovala podrobnou anamnézu a základní ORL vyšetření včetně endoskopického vyšetření dutiny nosní.

„Provedli bychom také objektivizaci poruchy čichu prostřednictvím testu parfémovaných fixů,“ dodala Urbánková.

Pacienti, kteří prodělali onemocnění COVID-19 a mají i po 4 – 6 týdnech od nemoci stále poruchy čichu, mohou kontaktovat poradnu na mailu [email protected]

Lékař ORL oboru na základě zaslaných a poté i doplněných informací navrhne vhodný postup a případně hned pacienta objedná k vyšetření na klinice ORL a chirurgie hlavy a krku.