Společnost Remoska odmítá kritiku roušek od dodavatele TNG

Společnost Remoska se sídlem ve Frenštátu pod Radhošťem na Novojičínsku odmítá kritiku roušek, které má k dispozici pro český trh od dodavatele, firmy TNG. Uvedla to v tiskovém prohlášení. Asociace nanotechnologického průmyslu ČR v pondělí upozornila na výsledky testu Technické univerzity v Liberci, jejíž výzkumníci zkoumali vybrané typy roušek aktuálně prodávaných na tuzemském trhu, které jejich dodavatelé označují za nanoroušky. Právě roušky TNG patřily mezi ty, které neuspěly.

„Nejsme si vědomi jakéhokoliv pochybení v případě TNG nano roušek. Naším cílem není kohokoliv uvést v omyl. Veškeré posudky a certifikáty, které máme k dispozici od našeho dodavatele (firmy TNG), potvrzují, že se jedná o kvalitní výrobek a má deklarované funkční parametry. Nikdy jsme neuváděli, že rouška obsahuje nanovlákna. Při popisu výrobku užíváme název a terminologii, kterou náš dodavatel běžně používá při distribuci těchto roušek kdekoliv na světě,“ uvedl jednatel společnosti Remoska Petr Vaněček.

Cílem naší společnosti je podle něj dodávat na trh bezpečné a kvalitní výrobky. „TNG roušky jsme dovezli v březnu a dubnu letošního roku, kdy na českém trhu byl akutní nedostatek kvalitních roušek. Tisíce roušek jsme po dovozu rozdali potřebným, městům, nemocnicím. Samotná svrchní vrstva roušek je vyráběna speciální technologií NANO YARN, která upravuje funkční vlastnosti vláken tak, že výsledný materiál dokáže zachytit částice v řádech nanometrů,“ sdělil Vaněček.

Nanotechnologové uvádějí, že klasické konvenční roušky chrání před virovou nákazou zpravidla jen okolní osoby od případně nakaženého uživatele roušky. Pokud je naproti tomu nanovlákenná rouška na obličeji dobře utěsněna, může před průnikem virů chránit obousměrně, tvrdí. Mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich v pondělí upozornil, že v ČR aktuálně není akreditovaná laboratoř na nanomateriály a nanovlákna. „Výsledky z Liberce prověříme a budeme s nimi dále pracovat, byť to nejsou informace z akreditované laboratoře. Bereme je jako nové zjištění, kterým se budeme zabývat,“ řekl mluvčí.

Vaneček uvedl, že pro společnost Remoska je důležité, že firma TNG je významným výrobcem textilních roušek a tyto roušky dodává do řady států světa. „Současně vyrábí a distribuuje roušky pod názvem TNG nano mask do celého světa. Všechny tyto roušky jsou náležitě certifikovány,“ podotkl a odkázal mimo jiné na dostupné video o výrobě těchto roušek šitých ve Vietnamu natočené americkou televizí CNBC.

My jako dovozce jsme si navíc nechali strukturu tkaniny TNG již v dubnu prověřit Přírodovědeckou fakultou Univerzity Hradec Králové, která ve svém posudku uvedla, že „Testovaná tkanina se chová jako jakýsi nano filtr, který je schopen zachytit částice v řádech stovek nanometrů a více. Částice jsou na povrchu a v dutinách při dostatečném zvětšení patrné. Lze konstatovat, že svrchní zkoumaná tkanina je schopna zachytit částice v řádech nanometrů a vykazuje vlastnosti/účinky podobné jako nanomateriál,“ dodal Vaněček.

ČTK/JŠ