Spolek Centrum Kosatec otevřel pro postižené další budovu v Pardubicích

Spolek Centrum Kosatec, který zajišťuje postiženým sociální služby, osobní asistenci a zaměstnání, dnes slavnostně otevřel nově opravenou budovu navazující na jeho objekt ve Sladkovského ulici v Pardubicích. V takzvaném Kosatci 2 vznikly dva tréninkové byty až pro čtyři klienty, zázemí, školicí prostor a prodejna pečiva pro nácvik pracovních dovedností. Využívat je budou lidé se zdravotním handicapem, řekla novinářům ředitelka Centra Kosatec Pavlína Potůčková.

„Nové prostory jim nabízejí možnost práce, možnost společenského kontaktu, bydlení i střetávání se na různých akcích, které jsou propojeny v Centru Kosatec 1,“ uvedla Potůčková.

Spolek koupil budovu ve Sladkovského ulici od soukromého vlastníka za zhruba 15 milionů korun a kompletně ji zrekonstruoval. Celkové náklady dosáhly více než 26 milionů, část pokryla dotace Evropské unie, přispěly i Pardubický kraj a pardubický magistrát.

„Otevřeli jsme prodejnu pečiva, protože vlastníme pekárnu, kde pracují lidé se zdravotním handicapem. Každé ráno jdou do práce a pečou čerstvé pečivo a několik druhů chleba. V prodejně pracují čtyři zaměstnanci s postižením,“ řekla Potůčková. Podle ní by v budoucnu spolek rád založil i sociální zemědělskou farmu.

Původní budova centra vznikla na místě části bývalé tiskárny na rohu ulic Sladkovského a Smilova. Jsou v ní prostory pro sociální rehabilitaci, osobní asistenci, volnočasové aktivity, přípravu k práci, poradenské a konzultační středisko bezbariérovosti a chráněné dílny. Centrum provozuje kavárnu, jídelnu, potravinářskou výrobnu, keramickou, šicí, tkalcovskou a montážní dílnu či e-shop. Zajišťuje také catering na porady či oslavy a poskytuje zážitkové semináře s handicapovanými lektory. Zaměstnává postižené, kteří špatně nacházejí práci, mají potíže s komunikací a potřebují se začlenit do běžného života.