Stabilizace. Nemocnice Pardubického kraje ruší stav hromadného postižení osob

Pardubická nemocnice. Zdroj: nempk.cz

Nemocnice Pardubického kraje ruší stav hromadného postižení osob, který při vysokých počtech nemocných s koronavirem vyhlásily kvůli přeplněnosti. Jejich zátěž klesá a zvolna se snižuje počet nově hospitalizovaných pacientů.V tiskové zprávě to uvedl mluvčí pardubického hejtmanství Dominik Barták. Stav hromadného postižení osob byl vyhlášen 2. března.

Situace na standardních odděleních se začíná postupně stabilizovat, alespoň co do počtu hospitalizovaných. Stav v zajištění intenzivní péče zůstává dál vážný. Do 16. března se počty pacientů v Nemocnicích Pardubického kraje pohybovaly významně nad hranicí 500, od druhé polovině měsíce nemocnice zaznamenaly postupný pokles počtu hospitalizovaných na standardních odděleních. „K dnešnímu dni je zde hospitalizováno 428 pacientů s koronavirem, z toho jich 65 vyžaduje intenzivní péči,“ uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD). V regionu v poslední době klesá počet nemocných s covidem-19. Podle Netolického se přes relativně příznivý trend a prognózy nedá mluvit o tom, že už by situace byla stabilní. Dál je nutné ji považovat za značně omezující provoz nemocnic z pohledu běžné péče.

Oddělení intenzivní péče jsou stále vysoce zatížena a nadále se může stávat, že se lokálně situace zhorší. „Již delší dobu jsme nemuseli využít mezikrajskou výpomoc z kapacitních důvodů. V současnosti tak dochází k překladům z důvodů medicínských, protože naše nemocnice nedisponují zařízením ECMO. V posledních deseti dnech si naše nemocnice byly schopny pomoci vzájemně a k překladům v oblasti intenzivní péče tak docházelo na krajské úrovni,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. Podle něj bude návrat k běžnému fungování nemocnic jen velmi pozvolný a možná již nikdy nemusí být takový, jako tomu bylo před vypuknutím pandemie.

ČTK