Stále lepší situace. Městská nemocnice Ostrava už ukončila provoz i poslední covidové jednotky

Městská nemocnice Ostrava. Foto: Wikipedie, Sveter

Městská nemocnice Ostrava (MNO) ukončila provoz poslední covidové jednotky. Péči o pacienty s covidem-19 převzala běžná oddělení. Informovala o tom mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská. Nejvíce covidových lůžek mělo zařízení na přelomu roku, pro pacienty bylo tehdy vyčleněno sedm standardních oddělení se 140 lůžky a tři JIP oddělení se 14 lůžky.

„Poslední standardní covidová stanice se změnila zpět na Geriatrii F v průběhu víkendu, po úklidu pokojů je po téměř 16 měsících k dispozici příslušnému oddělení. Pacienty pozitivní na covid-19 jsou připravena přijímat jednotlivá oddělení nemocnice podle základního onemocnění, každé si vyčlenilo kapacitu pro jejich hospitalizaci. Zachováno zůstává také místo pro intenzivní péči na ARO,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

V nemocnici je aktuálně jediný covidový pacient na standardním oddělení Geriatrie F. Na ARO zůstávají čtyři postcovidoví pacienti s těžkými poškozeními plic a jiných orgánů, stále potřebují intenzivní péči. „O nejvyšší počet pacientů pozitivních na covid-19 se zaměstnanci Městské nemocnice Ostrava starali v první polovině ledna, konkrétně 12. ledna se jednalo o 138 pacientů,“ uvedla Vojkovská.

Nemocnice funguje v běžném režimu včetně plánovaných operací. „Nacházíme se v situaci, kdy si personál zaslouženě vybírá dovolenou, zároveň se ale jednotlivá pracoviště snaží naplno vrátit k běžnému provozu,“ řekla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Marcela Murasová. „Stále provozujeme pracoviště, která se vybudovala navíc, a kde pracuje personál, který na svých odděleních samozřejmě chybí. Jedná se o dvě antigenní odběrová centra, odběrový stan PCR a očkovací centrum,“ dodala.

Městská nemocnice Ostrava má 1922 zaměstnanců. První dávku vakcíny má 86 procent z nich a druhou dávku 78 procent. V pracovní neschopnosti kvůli covidu-19 jsou tři nezdravotničtí pracovníci. Nejvíc nakažených zaměstnanců bylo loni v prvním listopadovém týdnu, a to 139.

ČTK, vlb