Stát chce odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Neví ale jak

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková a premier Andrej Babiš, ÚV ČR

Poslanecký návrh zákona na odškodnění protiprávně sterilizovaných žen dostal od vlády 30. října neutrální stanovisko. Podle premiéra Babiše se k záležitosti musí nějak postavit Sněmovna. Skupina poslanců ANO, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09 v čele s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Helenou Válkovou chce obětem jednorázově přiznat 300 000 korun. Úřady ale nedokáží vysvětlit, z čeho částka vychází a jak budou o odškodnění rozhodovat.

S podezřením na nucené sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů. Desítky žen se měly přihlásit veřejnému ochránci práv, některé se pak měly obrátit i na soudy.

Skupina poslanců v čele s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Helenou Válkovou proto připravili návrh zákona, který má umožnit odškodnění těchto žen. Návrh vymezuje období téměř 46 let od platnosti zákona o zdraví lidu do přijetí nové normy pro zdravotnické zákroky. Odškodné by mohlo připadnout ženám, které sterilizaci podstoupily mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012.

Pro sterilizaci se totiž nemusely rozhodnout svobodně, ale po přesvědčování, hrozbě odebrání dětí nebo dávek. Motivací mohla být také peněžitá nebo věcná odměna v zájmu „zdravé populace“. Tento postup upravovaly tehdejší předpisy. Žádost by oběti podávaly podle návrhu do tří let od účinnosti zákona, která se předpokládá v lednu 2021.

Vláda podle návrhu stanoviska k zákonu řešící odškodné poukázala například na to, že při posuzování protiprávnosti sterilizace je nutné vycházet z legislativy platné v daném období, nikoli později. Upozornit také měla na dvojí přístup, když ženy, které dostaly kvůli sterilizaci sociální dávku, by nemusely na rozdíl od ostatních žen protiprávnost zákroku dokazovat. Babiš řekl, že vláda nakonec zvolila neutrální stanovisko. „Bude důležité, aby se k tomu nějak postavila Sněmovna,“ řekl novinářům. Připomněl, že za problém je Česko kritizované na mezinárodní úrovni.

Kabinet se na jednání postavil proti tomu, aby o odškodnění rozhodoval úřad vlády, protože mu taková pravomoc nepřísluší. Babiš uvedl, že podle dohody z jednání by se problematikou v případě schválení odškodnění zabývalo ministerstvo zdravotnictví.

Na přímou otázku, jak by měl vypadat mechanizmus přiznání odškodnění protiprávně sterilizovaných žen, však nedokázaly odpovědět ani úřad vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové ani ministerstvo zdravotnictví vedené Adamem Vojtěchem.

Otázky vzbuzuje i výše navrženého 300 tisícového odškodného. „Navrhované odškodnění má povahu veřejnoprávní a jde tedy o paušální odškodnění ze strany státu za určité systémové pochybení v minulosti. Naopak soukromoprávní náhrada škody či zadostiučinění má za cíl nahradit konkrétní škodu či újmu způsobenou konkrétním subjektem ve zjištěné a vyčíslené míře,“ vysvětluje zmocněnkyně Válková.

Pro srovnání, v případě, že by stejná újma, tedy ztráta reprodukčních schopností ženy, nastala v případě pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, odškodné by dosáhlo maximálně hodnoty 125 000 korun.

Tuto hodnotu stanovuje Nařízení vlády o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Nařízení stanovuje hodnotu jednoho bodu na 250 korun, maximální poškození pánevní oblasti je omezeno 500 bodovým stropem. V případě bolestného jako nepracovního úrazu, by pak odškodné nepřesáhlo 159 425 korun.

Obdobnou předlohu už připravil před čtyřmi lety tehdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Vláda ji odmítla. Kritici tehdy poukazovali na to, že oběti se mohly kvůli odškodnému obrátit na soud a mělo by také stačit, že se jim stát už omluvil a pravidla zákroku změnil.

Počty bodů pro jednotlivá poškození zdraví podle nařízení vlády č. 276/2015 Sb.
Položka Poškození zdraví Počet bodů
10.38 Ztráta vaječníku jednostranná 100
10.39 Ztráta vaječníku oboustranná 130
10.40 Kontuze dělohy 50
10.41 Ruptura dělohy nebo její ztráta 100-150
10.42 Kontuze nebo ruptura dělohy s následnou ztrátou plodu v době do 15. týdne těhotenství 150
10.43 Kontuze nebo ruptura dělohy s následnou ztrátou plodu po 15. týdnu těhotenství 300
10.44 Mnohočetná poranění pánevních orgánů, Součet bodů příslušných položek z položek 10.32 až 10.43, nevýše však 500 bodů