Stát rozšíří pěstování léčebného konopí, umožní ale jeho vývoz

Ilustrační fotografie FOTO: pixabay

Novela zákona o návykových látkách rozšíří okruh pěstitelů léčebného konopí a má umožnit jeho vývoz. Zavádí také elektronizaci receptů s modrým pruhem, které jsou určené pro předepisování některých léčivých přípravků s obsahem vysoce návykových látek. Normu připravilo ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv.

„Chceme pacientům, kterým při léčbě chronických bolestí použití běžných léků způsobuje zdravotní komplikace, více zpřístupnit léčbu konopím, která může mít příznivější vliv. Rozhodli jsme se proto dosavadní systém změnit a otevřít možnost pěstování více subjektům,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Nové tak budou podmínky pro vydání licence k pěstování rostlin konopí pro léčebné použití. Doposud mohl léčebné konopí v ČR pěstovat pouze jeden dodavatel, který vzešel z výběrového řízení Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Nově nastavený licenční systém umožní pěstování rostlin léčebného konopí za účelem produkce a následné výroby léčivé látky konopí právnickým nebo fyzickým osobám.

Tím se má výrazně zvýšit počet pěstitelů, kteří budou produkovat léčebné konopí. Jejich počet není podle ministerstva předem omezen.

Větší konkurence má snížit cenu konopí pro české pacienty, jenže ministr počítá s jeho vývozem.

„Poprvé také otevřeme možnost léčebné konopí vyvézt, čímž snížíme jeho cenu na českém trhu,“ tvrdí ministr Vojtěch.

Pěstitel konopí pro léčebné použití bude musí mít certifikát správné výrobní praxe výrobců léčivých látek a licenci k pěstování od Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Musí také získat povolení k zacházení s návykovými látkami a přípravky pro zacházení s látkou konopí pro léčebné od ministerstva zdravotnictví.

Tento trojí systém kontroly má podle ministerstva zajistit, aby v rámci pěstování nedocházelo k úniku konopí na nelegální trh a současně, aby byla zachována zdravotní bezpečnost finálního produktu.

Spolu s tím reaguje novela na další fázi elektronického receptu. Zavede elektronizaci receptů s modrým pruhem, které jsou určené pro předepisování některých léčivých přípravků s obsahem vysoce návykových látek.

Jedná se o látky, které jsou vysoce rizikové, pokud nejsou užívány přesně v souladu s pokyny lékaře, farmaceuta a dle informací uváděných v rámci balení těchto léčivých přípravků. Lékař je nově předepíše na elektronický recept s označením „vysoce návyková látka“. Na listinný recept s modrým pruhem je bude moci lékař, vyjma léčebného konopí, předepsat už jen ve výjimečných případech. Novela by měla začít platit v polovina roku 2021.