Stát umožní přítomnost u porodu třeba pro blízké handicapovaných

Lékaři v kroměřížské porodnici odhalí vrozené vady srdce novorozenců

Od soboty mají nově výjimku ze zákazu přítomnosti třetí osoby u porodu blízcí handicapovaných rodiček nebo třeba cizinek, které potřebují tlumočení. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, o kterém úřad informoval v tiskové zprávě. Stát 10. března zakázal kvůli šíření koronaviru návštěvy nemocnic, ale s výjimkou třeba právě u rodiček. Ministerstvo pak 18. března výjimku u rodiček zrušilo. Toto opatření napadla u soudu organizace Liga lidských práv, které vadí, že plošně zakázalo přítomnost otců u porodu.

Ministerstvo o zákazu přítomnosti dalších lidí u porodu jednalo s Českou gynekologickou a porodnickou společností ČLS JEP. Podle úřadu představitelé společnosti zákaz podpořili, protože každý další člověk zvyšuje riziko nákazy koronavirem u rodičky i zdravotníků. „Nicméně připustili jsme při porodu výjimky, a to pro ty případy, kdy je přítomnost osoby blízké nezbytná pro zvládnutí porodu rodičkou se závažným duševním onemocněním nebo z důvodu jazykové bariéry,“ sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Výjimka ze zákazu přítomnosti třetí osoby u porodu platí podle opatření, pokud rodička potřebuje tlumočení, má závažné duševní onemocnění, je neslyšící, nevidomá nebo má jiné závažné zdravotní postižení. Další člověk může být u rodičky jako podpora také v případech, kdy se očekává porod mrtvého plodu.

Nadále zůstává výjimka z plošného zákazu návštěv v nemocnicích pro blízké nezletilých pacientů. Podle Vojtěcha to umožňuje lidem navštívit po porodu ženu s nově narozeným dítětem.

Původní plošný zákaz přítomnosti dalších osob u porodu napadli u pražského městského soudu advokát Ondřej Pecák a organizace Liga lidských práv. Organizace to oznámila předtím, než ministerstvo oznámilo částečné zmírnění zákazu. Ve správní žalobě se Pecák a Liga lidských práv domáhají toho, aby soud plošný zákaz zrušil. Do doby, než soud ve věci rozhodne, měl by podle představ žalobců předběžným opatřením porodnici nařídit přítomnost doprovodu u porodu umožnit.

ČTK, jš