Ministerstvo zdravotnictví udělilo 15 nemocnicím statut centra vysoce specializované péče o pacienty s roztroušenou sklerózou a neuromyelitis optica. Zdravotnická zařízení musela splnit požadovaná kritéria, statut platí do roku 2025. Podle ministerstva na základě statutu budou moci odborná pracoviště poskytovat ošetření a léčbu s pomocí špičkových odborníků a technologií.
„Naše MS centrum vzniklo v roce 2004 jako desáté MS centrum v ČR a vůbec jako první specializované centrum tohoto druhu mimo fakultní nemocnice,“ říká neuroložka Alena Martinková, která je vedoucí lékařkou MS centra. Pracoviště Neurologické kliniky Pardubické nemocnice se stará o léčbu pacientů s roztroušenou sklerózou. „Po otevření MS centra jsme do péče převzali 37 pacientů, do té doby sledovaných zejména v Praze, kam museli za biologickou léčbou dojíždět. Pardubické MS centrum se od té doby rozrostlo na 800 pacientů užívajících biologickou léčbu a evidováno máme zhruba 1250 nemocných.“
„Centralizace péče o pacienty s roztroušenou sklerózou do vysoce specializovaných center, ve kterých bude zajištěna trvalá přítomnost a dostatečná zkušenost členů multidisciplinárního týmu, povede k zajištění dostupnosti a nejlepší možné kvality a efektivity zdravotní péče o pacienty trpící tímto onemocněním,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Roztroušená skleróza a neuromyelitis optica se vyskytují ve všech věkových kategoriích české populace. Diagnostika a péče o tyto pacienty představuje jeden z klíčových neurologických problémů. V České republice žije kolem 18 000 nemocných s těmito chorobami. Roztroušená skleróza a neuromyelitis optica jsou chronická onemocnění centrálního nervového systému vyžadující diferencovanou a vysoce specializovanou péči, která je díky novým možnostem schopna řadu nemocných udržet v plné nebo alespoň částečné pracovní schopnosti.
Statut centra byl do konce roku 2025 udělen následujícím poskytovatelům:
- Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
- Fakultní nemocnice v Motole
- Thomayerova nemocnice
- Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
- Fakultní nemocnice Brno
- Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
- Fakultní nemocnice Hradec Králové
- Fakultní nemocnice Olomouc
- Fakultní nemocnice Ostrava
- Fakultní nemocnice Plzeň,
- Krajská zdravotní, a. s. – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem
- Nemocnice České Budějovice, a. s.
- Nemocnice Jihlava, příspěvková organizace
- Nemocnice Pardubického kraje, a. s.
- Krajská nemocnice Tomáše Bati, a. s.
„Podle přibývajících studií lze u velké části pacientů s roztroušenou sklerózou při včasné diagnostice a správně vedené léčbě docílit oddálení invalidity, která je podkladem ztráty práceschopnosti, o řadu let. Pacienty s roztroušenou sklerózou a neuromyelitis optica je proto třeba koncentrovat k poskytovatelům zdravotních služeb, kteří jsou schopni poskytnout vysoce specializovanou péči,“ zdůrazňuje ministr Vojtěch.
Statut centra vysoce specializované péče mají v současné době pracoviště v 19 oborech. Jde především o oblasti onkologie, traumatologie, ale třeba i kardiovaskulární či perinatální péče. Statut se uděluje na dobu určitou, zpravidla na 5 let.