Stav chlapce nakaženého tetanem se zlepšil, už komunikuje

lékař - ilustrační foto

Stav tříletého chlapce, jenž nebyl očkován a po nákaze tetanem skončil v brněnské nemocnici, se zlepšil. Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára řekl, že chlapec už sedí i komunikuje. Zůstává ale v nemocnici. Hygienici označili případ tetanu u dítěte za raritu. Proti této nemoci se v zemi povinně očkuje. Hygienici ale nemohou chlapcovy rodiče kvůli chybějícímu očkování pokutovat, protože lhůta k projednání přestupku už byla promlčena, řekla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravského hygienické stanice Renata Ciupek.

Chlapec je z nejhoršího venku, stále ale není podle Žáry vyhráno. „Jeho stav je dobrý. Komunikuje, sám jí i sedí, ale ještě zůstane na klinice dětských infekčních nemocí,“ řekl Žára.

Pokutě od hygieniků se rodiče vyhnou. Podle Ciupek má být dítě do roka věku naočkované hexavakcínou, hygienici pak mají další rok na to, aby v případě neočkování zahájili přestupkové řízení. Chlapec už je ale tříletý.

„Pokud je dítě starší dvou let, přestupkové řízení zahájit nemůžeme. Čin byl promlčen,“ uvedla Ciupek. Dodala, že hygienici podstoupí další kroky, neřekla ale nic bližšího. O případ by se mohla zajímat například pojišťovna, která hradí náklady za léčbu, nebo orgán sociálně-právní ochrany dětí. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula už minulý týden, kdy případ vyšel najevo, uvedl, že lze diskutovat o vymáhání části nákladů po rodičích za zbytečnou léčbu.

Podle Ciupek byl na jižní Moravě poslední případ tetanu v roce 1997 u dospělého. Hexavakcína obsahuje protilátky také proti obrně, hepatitidě B nebo záškrtu. „Máme desítky případů ročně, kdy rodiče dítě neočkují. Někdy to skončí pokutou, jindy promlčením,“ dodala Ciupek.

Chlapec byl hospitalizován začátkem září. Podle hygieniků očkování odmítla matka. Dítě bylo už v srpnu ošetřeno v brněnské nemocnici, protože si zasunulo zrezivělou baterii do nosu. V nemocnici tehdy nikoho nenapadlo, že není očkované a nasazená antibiotika prý matka hochovi nedávala.

Případ nakaženého chlapce z Brna je podle statistik Státního zdravotního ústavu teprve třetím případem výskytu tetanu v Česku od roku 2001. Od konce 90. let minulého století se většinou nevyskytl za rok více než jeden případ tetanu. Jedinou výjimkou byl rok 2001, kdy se objevily tři případy. Přitom ještě v 60. letech bylo ročně hlášeno 60 až 90 případů tetanu. „V letech 1974 až 1976 proběhlo celonárodní očkování všech dospělých osob. Opakovalo se opět za deset let, což vedlo k významnému poklesu,“ uvádí k výskytu tetanu ústav.

Tetanus neboli strnutí šíje způsobují bakterie Clostridium tetani. Nemoc se projevuje křečemi a ztrátou koordinace svalových pohybů. Bez lékařské pomoci může skončit smrtí. V Česku se v posledních letech objevil nejvýše jeden případ ročně, někdy žádný.