Stomatologové řeší, jak zajistit péči o pacienty nakažené koronavirem

Zubař, ilustrační foto, Pixabay

Kraje by měly podle České stomatologické komory (ČSK) určit zubní ordinace, které budou pečovat o lidi v karanténě nebo s podezřením na nákazu novým typem koronaviru. Musí je vybavit respirátory z těch, které dostanou do ministerstva. Komora to napsala v dopise adresovaném zástupcům jednotlivých krajů. V Česku je aktuálně 96 osob s nemocí COVID-19, kterou nový typ koronaviru přenáší. Další tisíce lidí jsou v karanténě poté, co se od soboty vrátili z Itálie.

„Pokud by bylo respirátorů druhé a třetí třídy žalostně málo, tak vybavit jimi v každém kraji jednu ordinaci, ideálně v nemocnici, kde jsou soustředěni infekční pacienti, aby nemuseli být složitě dopravováni,“ uvedl v dopise prezident ČSK Roman Šmucler. Taková ordinace by měla mít respirátory pro zubního lékaře i asistentku, fungovala by zároveň jako pohotovost. Prozatím mají zubaři doporučení odložit péči na pozdější dobu.

V případě větších zásob respirátorů je podle Šmuclera vhodné vybavit jednu ordinaci, nejspíš stomatochirurgickou, v každém okrese a tam směřovat všechny osoby v karanténě nebo osoby, které byly v kontaktu s nakaženými nebo v rizikovém regionu. Ideální je podle Šmuclera dodat ochranné pomůcky do všech ordinací.

„Nedostali jsme odpověď, zda je možné použít něco jiného, když nemáme respirátory druhé a třetí třídy. Podle výrobců v omezené míře fungují i respirátory třídy první a ty ČSK pro své členy zajistila,“ uvedl prezident komory. Podle vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) na dnešní tiskové konferenci jich zubaři mají k dispozici 100.000.

Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že zdravotníci patří mezi osoby, které virus ohrožuje nejvíc. „Zvýšená míra ohrožení plyne z povahy stomatologické péče, která zahrnuje jak ošetření v ústech, použité ošetřovací techniky, které způsobují rozptyl aerosolů při použití rotačních nástrojů, tak blízký kontakt s pacientem,“ píší zubaři krajům.

Odborníci již dříve avizovali, že v případě, že se počty nakažených v Česku zvýší, budou potřebovat i další zdravotní péči, třeba v případě infarktu nebo porodu u nemocných s COVID-19. Péče by se měla koncentrovat do nemocnic, které mají infekční oddělení a personál proškolený v práci s rizikem nákazy infekční chorobou.

ČTK, ph