Stovky tun zdravotnického materiálu na pomoc Ukrajině

Zdroj: ČČK

Český červený kříž (ČČK) dovezl loni na Ukrajinu od začátku ruské invaze humanitární pomoc za více než 121 milionů korun, bylo jí přes 416 tun. Za deset měsíců tam vyslal 43 misí, vozily i sanitky nebo zdravotnické přístroje. Pomohl také více něž 320 000 uprchlíků v Česku.

První mise dojela na Ukrajinu 1. března 2022, pět dní po začátku války. „Doménou naší zahraniční pomoci byla a je podpora dostupnosti zdravotní péče. Cíleně podle potřeb v terénu podporujeme týmy Červeného kříže zajišťující nezbytnou zdravotní péči v terénu nebo odsun raněných a nemocných do bezpečí,“ uvedl ČČK v tiskové zprávě. Podpora šla i týmům ukrajinského Červeného kříže, které působí přímo v místech bojů, například v Doněcku, Luhansku či Chersonu, nemocnicím v Mykolajivu, Bojarce či lékařské akademii v Kyjevě.

ČČK odvezl 45 zdravotnických vozidel, zejména sanitek včetně mobilní jednotky intenzivní péče nebo vozu Atego, kterým je možné převážet až osm ležících raněných. Součástí dodávek byla také léčiva, nemocniční postele, zařízení pro úpravu vody, zdravotnické stany a přístroje jako rentgeny, ultrazvuky, monitory životních funkcí nebo plicní ventilátory. Zdravotnického materiálu byly desítky tisíc kusů. Na Ukrajinu putovaly například zdravotnické batohy, popáleninové sety nebo sety na ošetřování zranění a polní chirurgii, dlahy, nosítka nebo injekční stříkačky.

Humanitární pomoc ČČK na Ukrajinu vozí už od roku 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Do února 2022 byla hodnota zdravotnického materiálu, přístrojů a vozidel dodaných při 13 misích 102,6 milionu korun. Zaměstnanci a dobrovolníci ČČK pomáhali i uprchlíkům v Česku, zapojilo se jich více než 1300. Působili v krajských centrech pomoci a asistenčních centrech, v ubytovacích zařízeních nebo oblastních spolcích ČČK. Kromě distribuce materiální pomoci, ošacení nebo stravy pořádali například kroužky a příměstské tábory pro děti, zajišťovali kurzy českého jazyka nebo adaptační programy. Pomoc se dostala více než 323 000 lidí, bylo jí více než 460 tun za 87,6 milionu korun.

Zdroj: ČTK