Studentům všeobecného lékařství dnes končí pracovní povinnost

Studentům lékařských fakult v oboru všeobecného lékařství dnes končí pracovní povinnost ve zdravotnických zařízeních, kterou jim v polovině října uložila vláda kvůli druhé vlně koronavirové epidemie. 

racovní povinnost se týkala studentů čtvrtého a pátého ročníku, nyní se tedy budou moct vrátit ke studiu. Neplatí to ale pro studenty pátého ročníku zubního lékařství či farmacie, jejichž nasazení může dál trvat.

Na začátku listopadu povolaly kraje do nemocnic, kde chyběl personál kvůli covidu-19, téměř 800 mediků. Dalších více než 2100 studentů medicíny z osmi lékařských fakult do zdravotnických zařízení se zapojilo dobrovolně. Nastoupili například jako sanitáři nebo ošetřovatelé.

O zrušení pracovní povinnosti studentů všeobecného lékařství rozhodla vláda v pondělí. Již dříve ji k tomu vyzývala část opozice nebo Masarykova univerzita, podle kterých už nebyla pomoc mediků nutná a bránila studentům v přípravě na zkoušky. Pracovní povinnost měla přednost i před účastí ve výuce, ze které byli pracující studenti omluveni.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se vláda nakonec k tomuto kroku rozhodla na základě podnětů krajských koordinátorů intenzivní péče. Ve většině krajích je podle ministra situace podobná, výjimkou je Karlovarský, kde by výpadek po uvolnění mediků měla vyřešit armáda. Rovněž studenti, kteří v nemocnicích pracují dobrovolně nebo tam mají pracovní smlouvu, tam mohou zůstat.

Vedle studentů zubařství či farmacie se pracovní povinnost nadále týká posledních ročníků bakalářského a magisterského studia na vysoké škole nebo žáků ze zdravotnických oborů na vyšších odborných a středních zdravotnických školách a všech ročníků zdravotnických navazujících magisterských programů a navazujícího magisterského programu jednooborová psychologie.

Medici mohli dosud ve zdravotnických zařízeních pracovat jen například jako sanitáři nebo ošetřovatelé. Ministerstvo zdravotnictví nedávno navrhlo, aby směli zastávat i pozici praktické sestry. Minulý týden návrh zrychleně schválila Sněmovna.

ČTK