Studie: Dočasná abstinence zlepší funkci jater, trávení i spánek

Alkohol, ilustrační foto

I dočasná abstinence zlepší funkci jater, trávení nebo spánek. Řekl to Ladislav Czémy z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) na zahájení akce Suchej únor, která vyzývá Čechy, aby se alespoň na jeden měsíc vzdali alkoholu. Podle organizátorů se loni zapojilo zhruba šest procent dospělých.

Alkohol pije rizikově zhruba milion Čechů, náklady spojené s následky převyšují 59 miliard korun ročně. Suma zahrnuje jak financování léčby závislosti a nemocí, tak trestné činy, dopravní nehody nebo sníženou produktivitu práce. Česko patří mezi země s nejvyšší spotřebou čistého lihu na obyvatele.

„Zhruba 59 procent lidí má ve svém okolí osobu, která měla nebo má problémy s alkoholem,“ citoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) výsledky lednového průzkumu společnosti Median, ve kterém odpovídalo zhruba tisíc lidí. Pití alkoholu podle průzkumu považuje za trendy asi 49 procent lidí, 45 procent má opačný názor. Zhruba 14 procentům lidí by nebylo příjemné, pokud by měli odmítnout alkohol ve společnosti.

„Dopady jsou fatální, možná fatálnější než u tabáku, ale regulace je mnohem mírnější,“ dodal ministr. V poslední době ministerstvo zdravotnictví uvažuje o zpřísnění zákona o regulaci reklamy. Například u tabáku je zákaz reklamy mimo místa prodeje, povolený je také sponzoring motoristických soutěží. U reklamy na alkohol je omezený obsah, nesmí například nabádat k nestřídmému pití nebo spojovat pití se společenskými či sexuálními úspěchy. I v následujících letech by podle ministra mělo pokračovat vyšší zdanění alkoholu, poslední zvyšování spotřební daně se ale týkalo jen lihovin, ne vína a piva.

„Špatná zpráva je, že se vztah české společnosti k alkoholu příliš nemění. Spotřebou se řadíme mezi pět zemí s nejvyšší na světě,“ uvedl Csémy. Nadměrné pití způsobuje zhruba 250 nemocí.

„Až 60 procent lidí si neuvědomuje rizikovost alkoholu v těhotenství,“ řekla národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. Statistiky také ukazují, že alkohol je častým důvodem rozvodů a 85 procent násilí na dětech je pácháno v opilosti. Podle mluvčího BESIP Tomáše Neřolda měl loni alkohol za volantem 62 obětí, dlouhodobě je to asi desetina počtu zemřelých na silnicích. Řidiči pod vlivem alkohlu způsobí zhruba čtyři procenta nehod, více ale těch vážných.

Kampaň Suchej únor se inspirovala v zahraničí, některé země mají ale i leden.

ČTK