Studie: Německo by mělo zrušit více než polovinu svých nemocnic

KLINIKUM WEIDEN, Ilustrační fotografie

 V Německu je podle nové studie příliš mnoho nemocnic. Aby se zlepšila péče o pacienty, bylo by jich třeba více než polovinu zrušit. Skončit by podle odborníků z Bertelsmannovy nadace měly především menší kliniky. Právě ty totiž často nemají potřebné moderní přístroje a jejich personál dostatek zkušeností.

O správném počtu nemocnic se v Německu vedou spory dlouhodobě. Podle studie Bertelsmannovy nadace, o které dnes informovala agentura DPA, by se měl jejich počet pro dosažení lepší péče o pacienty měl snížit ze současných téměř 1400 na méně než 600. Fungovat by měly nadále jen větší a lepší lůžková zdravotnická zařízení, která by tak mohla získat drahé přístroje i více personálu.

„Jen kliniky s větším počtem oddělení a více pacienty mohou nasbírat dostatek zkušeností pro bezpečnou péči,“ uvedli autoři studie. Podle nich za řadu zdravotních komplikací i případů úmrtí může právě nedostatek zkušeností lékařů a sester v malých nemocnicích, které navíc často nemají k dispozici drahé přístroje potřebné k péči o pacienty mimo jiné po infarktu či mozkové mrtvici.

Radikálním snížením počtu nemocnic by se podle Bertelsmannovy nadace dala zlepšit především akutní péče, ale i plánování operací. Řešením by mohl být tento krok také pro chronický nedostatek zdravotnického personálu.

Rychlá dostupnost nemocniční péče i ve venkovských regionech, kterou se snaží současná německá vláda zachovat, je podle studie jen zdánlivou výhodou. V menších klinikách je totiž podle ní péče kvůli chybějícím odborníkům méně kvalitní.

Podle odborníků Bertelsmannovy nadace je v Německu problémem také počet lidí, kterým se péče v nemocnicích dostává. Zhruba pět milionů pacientů ročně by bylo podle nich možné ošetřit i ambulantně.