Šumperská nemocnice vyšetřuje pacienty na novém CT za 14 milionů korun

Nový počítačový tomograf přinese téměř o polovinu nižší radiační zátěž

Téměř o polovinu menší radiační zátěž, přesnější diagnostika i vyšší počet ošetřených pacientů, to je nový počítačový tomograf, který v závěru roku zprovoznila na radiodiagnostickém pracovišti Nemocnice Šumperk. Nový přístroj za víc než 14 miliónů korun se liší především kvalitnějším detektorovým systémem.

„Nový počítačový tomograf umožní udělat během jednoho otočení rentgenky celkem 128 řezů. Ve srovnání se staršími typy těchto přístrojů nám technologická novinka poskytne mnohem víc informací v podstatně kratším čase. Díky vyšším rozlišovacím schopnostem přístroje tak dojde ke zkrácení vyšetření. Pro pacienty je nejdůležitější informace, že nový přístroj umožňuje také výrazné snížení radiační dávky zhruba o třicet až padesát procent,“ říká primář radiodiagnostického oddělení Jiří Gerold.

Nový tomograf přinese podle primáře Jiřího Gerolda také kvalitnější diagnostiku u pacientů s náhradami kloubů. „Kloubní náhrada způsobuje výrazné artefakty uvnitř pánve a hodnocení struktur v pánvi bylo někdy prakticky nemožné. Nový přístroj si však i s kloubními náhradami díky speciální softwarově úpravě obrazu dokáže poradit, takže hodnocení struktur teď pro nás lékaře bude přece jen o něco snadnější,“ vysvětluje primář.

Zařízení má vyšší maximální nosnost stolu až 300 kilogramů, vyšetření tak mohou absolvovat i velmi obézní pacienti. Větší kruhový otvor o velikosti 78 centimetrů umožňuje snadnější přístup k uspaným pacientům vyšetřovaných v anestezii.

Kromě počítačového tomografu nemocnice na pracoviště zakoupila ještě jeden nový radiodiagnostický přístroj – takzvanou skiaskopicko-skiagrafickou stěnu. Jde o digitálně a dálkově ovládaný přístroj, který díky technologii přímé digitalizace urychluje práci s přístrojem i pacientem.

„Umožňuje jak skiaskopické, tak i skiagrafické vyšetření. Přístroj disponuje mnoha funkcemi, díky kterým dochází ke snížení dávky záření na pacienta i obsluhující personál,“ popisuje Martin Sikora, biomedicínský inženýr šumperské nemocnice.

Nemocnice Šumperk posledních pět let investuje jak do rozvoje nemocnice, tak do nákupu nové přístrojové technologie. V roce 2017 nemocnice postavila v areálu nový moderní radiodiagnostický pavilon, ve kterém také zahájila provoz magnetické rezonance.