Svatoanenská nemocnice testuje náramky na pomoc epileptikům

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně testuje náramky se speciálními elektronickými senzory, které mají pomoct pacientům s epileptickými záchvaty. Testuje ho u 14 pacientů, uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Náramek informuje rodinu i lékaře nemocného, čímž se snižuje riziko, že si pacient ublíží. Lékaři také data z náramku vyhodnotí pro úpravu další léčby

Lipovská upozornila, že epileptické záchvaty jsou nepředvídatelné. „Pacienty onemocnění často limituje v běžných denních aktivitách, mají obavy ze situací, kdy jsou sami, proto někdy dochází i k jejich sociální izolaci,“ uvedla Lipovská.

Náramky by podle ní mohly pomoct. Detekují změny fyziologických parametrů v těle při velkých epileptických záchvatech. „Smyslem projektu je nejen nalezení nejvhodnějšího náramku pro pacienty, ale zároveň i vybudování účinného systému, do kterého je zapojen pacient, jeho ošetřovatel či rodina, lékaři a do budoucna i přímo záchranná služba nebo sociální pracovníci,“ uvedl Michal Kurečka z Nadačního fondu Neurosmart, který díky spolupráci s městem Brnem a krajem projekt financuje. Spolupracují na něm i Fakultní nemocnice Brno, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, její Ústav biostatistiky a analýz a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR.

Svatoanenská nemocnice zatím náramky testuje u 14 pacientů a v plánu má koupit dalších 30. „U každého pacienta je sledován počet správně zachycených záchvatů, o nichž jsou díky propojení přes bluetooth formou textové zprávy do mobilu a posléze i zavoláním informováni jeho nejbližší příbuzní. Vše se děje v jednotkách vteřin. Riziko toho, že si pacient během záchvatu ublíží, se výrazně snižuje,“ uvedl přednosta I. neurologické kliniky svatoanenské nemocnice Milan Brázdil.

Jedním z pacientů je sedmadvacetiletý Václav Komárek z Opavska. „Záchvaty mám osmkrát do měsíce už od malička. Nepoznám, že přijde. Vím to, až začne. Spadl jsem i při chůzi venku, měl jsem otřes mozku a naštípnutou ruku,“ uvedl Komárek.

„Tomu se asi úplně zabránit nedá, ale díky náramku přiběhnu během několika vteřin, otočím syna na bok, aby se neudusil slinami nebo neměl pokousaný jazyk. Nezůstane zkrátka nikde bez pomoci a to je pro nás strašně důležité,“ dodala jeho matka Martina Komárková.

Výsledky zkoumání pacientů by mohly být koncem roku. Odborníci je projednají s lékařskými společnostmi a pojišťovnami, které by je mohly zařadit do svého portfolia. Ještě letos by nemocnice mohla začít testovat náramky pro lidi s Parkinsonovou nemocí.

„Budeme je také konzultovat s odbornými lékařskými společnostmi a představovat zdravotním pojišťovnám, které by nové prostředky mohly postupně zařadit do svého portfolia. Finální výsledky plánujeme publikovat v impaktovaných odborných časopisech, samozřejmostí je v případě pozitivních výsledků zavedení systémů do klinické praxe,“ doplnil prof. Milan Brázdil z I. neurologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity s tím, že ve FNUSA se ještě letos začnou testovat náramky i s pacienty, kteří trpí Parkinsonovou nemocí

ČTK,JŠ