Svaz pojišťoven: Zdravotnictví v roce 2020 bude mít 343 miliard Kč

Peníze. Foto: pixabay

Veřejné zdravotní pojištění bude mít podle Svazu zdravotních pojišťoven v roce 2020 k dispozici asi 343 miliard korun. Bude to o 19 více než letos. Prezident svazu Ladislav Friedrich novinářům řekl, že se zpomalením ekonomiky pojišťovny očekávají i menší výběr pojistného. Ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo, že loni měl systém k dispozici přes 309 miliard korun, letos se počítá asi s 320 miliardami.

„Naše propočty ukazují, že při rozumném hospodaření by měly být zdroje pro roky 2019 a 2020 dostatečné,“ řekl Friedrich. Letos porostou výdaje na zdravotní péči asi o osm procent, v roce 2020 by podle svazových pojišťoven mohly být peníze jen asi na šestiprocentní navýšení.

„Růst příjmů ošest procent může vypadat příjemně, jenže jen na průběžnou inflaci, postupné stárnutí populace a rozvoj medicíny je třeba nárůst okolo tří až čtyř procent,“ dodal.

Svaz navrhuje, aby cca 13 miliard korun, které budou navíc, byly rozděleny mezi všechny segmenty lékařské péče. Dalších 6 miliard má jít na nové služby a léky.

Půjde například o asi 780 milionů korun na nové terapie, například genovou, které budou pojišťovny proplácet častěji, více drahých moderních léků předepisovaných moderními centry nebo pokračování reformy psychiatrické péče, která byla dosud financovaná hlavně z evropských fondů. Na léčiva tak podle Friedricha plánují pojišťovny asi 2,5 miliardy navíc. Až miliardu navíc by si mohla podle něj vyžádat také doprava pacientů nebo záchranná služba.

Náklady na zdravotnictví neustále rostou. Zatímco v roce 2011 to bylo 216 miliard korun, v roce 2019 je počítáno asi s 320 miliardami.

Svaz zdravotních pojišťoven sdružuje šest zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven, jejichž klienty je asi 4,7 milionu obyvatel České republiky. Zbývající jsou pojištění u největší Všeobecné zdravotní pojišťovny.

ČTK/OMH