Švédský premiér nechá vyšetřit možné chyby v reakci na pandemii

FOTO: EP

Švédský premiér Stefan Löfven po kritice ustaví vyšetřovací komisi, která má hledat úspěchy i omyly úřadů v reakci na koronavirovou epidemii. Terčem kritiky je například údajné selhání při péči o seniory, které pandemie silně zasáhla, nebo nedostatek provedených testů. Švédsko ve srovnání se sousedy méně testovalo. Místo 100 tisíc testů týdně, jak si vytyčila vláda, jich provádí zhruba třetinu.

Podle ministerstva zdravotnictví země nyní eviduje 4403 úmrtí v souvislosti s infekcí, kterou dosud dostalo přibližně 37 800 lidí. Zhruba polovina úmrtí byla hlášena z domovů seniorů s pečovatelskou službou.

Sociálnědemokratický premiér Löfven hodlá ještě do léta svolat komisi, která prověří postup Švédska v boji proti šíření koronaviru. Komise má hledat jak úspěchy švédské strategie, tak také případné omyly. Svolání takového orgánu požadovala opozice.

„Potřebujeme získat celkový přehled o tom, jak to fungovalo na národní, regionální a lokální úrovni,“ řekl Löfven v rozhovoru, který dnes otiskl deník Aftonbladet. „Do léta rozhodneme o zřízení komise,“ dodal premiér.

Švédské úřady nechaly na odpovědnosti občanů, aby dodržovali doporučení ohledně odstupů a hygienických pravidel. Otevřeny zůstaly základní školy, kavárny, restaurace i obchody. Švédský úřad veřejného zdraví usoudil, že švédský přístup je dlouhodobě udržitelný, a odmítl krátkodobější přísné restrikce, které považoval za nepříliš účinné v poměru k jejich dopadu na společnost jako celek.

„Evidentně je tady velký potenciál pro zlepšení,“ prohlásil hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell,  ve švédském rozhlasu. „Kdybychom se se stejnou nemocí setkali příště a věděli přesně to, co o ní víme dnes, myslím si, že bychom volili cestu někde mezi tím, jak postupovalo v uplynulých měsících Švédsko a jak postupoval zbytek světa,“ dodal.

Na dotaz, zda ve Švédsku zemřelo příliš brzy příliš mnoho lidí, Tegnell podle BBC odpověděl: „Ano, určitě.“ Podle epidemiologa zůstává nicméně otázkou, která z opatření uplatňovaných v jiných zemích by byla ve Švédsku nejefektivnější. „Možná to zjistíme teď při jejich postupném uvolňování,“ podotkl Tegnell, jehož strategii podporovala velká část Švédů a který se stal v zemi doslova celebritou.

Ve Švédsku byla úmrtnost v souvislosti s koronavirem nižší než v některých jiných evropských zemích, které přijaly přísná protiepidemická opatření. ČTK